Çin lideri Şi, ABD Başkanı Trump ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bölgedeki güvenlik sorunlarına değindi.

"Kuzey Kore meselesinin diyalog ve müzakere ile çözülmesi noktasında mutabık kaldık" diyen Şi, "Çin ve ABD, Asya Pasifik bölgesinde etkisi önemli etkisi olan iki ülke. Pasifik Okyanusu, iki ülkeye de yetecek kadar büyük" diye konuştu.
ABD Başkanı Donald Trump- Çin Devlet Başkanı Şi Cinping
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve 3 günlük resmi ziyaret kapsamında dün Çin'e gelen ABD Başkanı Donald Trump, ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çin-ABD ilişkilerinin kazan-kazan prensibine dayalı ekonomi, ticaret ve yatırım gibi geniş bir alanı kapsadığını vurgulayan Şi, "İlişkilerin istikrarlı ve sağlıklı gelişiminin sürdürülmesi sadece iki ülkenin değil aynı zamanda dünya ekonomisinin büyümesinin yararınadır" diye konuştu. Şi, ekonomik ilişkilerin hızlı gelişim sürecinde bazı sorunlar yaşanmasının doğal olduğunu belirterek bu noktada Pekin ve Washington'ın yapıcı çözümler üretmesi gerektiğini söyledi.

ABD- Çin
Trump ile ikili, bölgesel ve uluslararası ilişkiler, diplomasi, güvenlik ve siber güvenlik konularında derinlemesine fikir alışverişinde bulunduğunu aktaran Şi, "Kuzey Kore meselesinin diyalog ve müzakere ile çözülmesi noktasında mutabık kaldık ve bu doğrultuda ortak çaba göstereceğiz" diye konuştu.

Şi, "Çift yönlü yatırım ve ticaret anlaşmaları, Çin ve ABD arasında geniş bir iş birliği alanı olduğunu gösteriyor" ifadesini kullanarak, iki ülkenin ortak yönlerinin, farklılıklarından daha fazla olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Karşılıklı egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması çağrısını yapan Şi, "Çin ve ABD, Asya Pasifik bölgesinde etkisi önemli etkisi olan iki ülke. İki taraf, bölgesel konularda iletişim ve iş birliğini güçlendirmeli, ortaklaşa bölgesel barış ve istikrarı korumalı" dedi. Şi, ABD ve Çin'in Asya-Pasifik'teki önemli iki ülke olduğunun altını çizerek, "Pasifik Okyanusu, iki ülkeye de yetecek kadar büyük" ifadesini kullandı.
ABD Başkanı Donald Trump, Çin'de
ABD Başkanı Donald Trump, Çin'de

Trump ve Şi'nin basın toplantısından önce Çin ve ABD şirketleri arasında yaklaşık 250 milyar dolarlık ticaret ve yatırım anlaşmaları imzalanmıştı.

Trump, 13 günlük Asya turu çerçevesinde önce Japonya ve Güney Kore'de temaslarda bulunmuş, dün Pekin'e gelmişti. Trump, Devlet Başkanı Şi'nin ikinci dönem liderliğe seçildiği Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nden sonra bu ülkeyi ziyaret eden ilk lider oldu.

Bu arada Trump, onuruna verilen akşam yemeğinde yine torunu Arabella'nın Çince şarkı söylediği videoyu izletti. Trump söz konusu videoyu da dün de bir tablet yardımıyla Şi'ye göstermişti.
Bu arada Trump, onuruna verilen akşam yemeğinde yine torunu Arabella'nın Çince şarkı söylediği videoyu izletti. Trump söz konusu videoyu da dün de bir tablet yardımıyla Şi'ye göstermişti.