Suudi Arabistan'da aralarında 11 prens, 4 bakan ve bir dizi eski bakanın yolsuzluk suçlamaları kapsamında gözaltına alınmasından sonra Başsavcılık'tan açıklama geldi.

Savcı Şeyh Suud el Mucib 'bu yalnızca başlangıç' dedi. ABD Başkanı Donald Trump da gözaltılar konusunda yorum yaptı.
Suudi Arabistan Veliaht Prensi  Muhammed bin Selman

Suudi savcı el Mucib açıklamasında "Bu nerede olursa olsun yolsuzluğun kökünün kazınması için hayati önemdeki sürecin yalnızca başlangıcı" dedi.​

Soruşturmada '1. aşamanın' tamamlandığını belirten el Mucib "Epey kanıt toplandı ve ayrıntılı sorgulamalar yapılıyor" dedi.

El Mucib yargılamaların da açık bir şekilde zaman içinde yapılacağını söyledi.

Gözaltı operasyonu Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın iktidarını güçlendirme adımı olarak görülmüştü.

Ülkedeki yolsuzluk karşıtı kurumu yöneten 32 yaşındaki prens, aralarında dünyanın en zengin 100 kişisinden biri olan prens El-Velid bin Talal'ın da olduğu 11 Suudi prens, bakan ve eski bakanların gözaltına alınması emrini vermişti.

TRUMP: ŞU KÖTÜ DAVRANDIKLARINDAN BAZILARI YILLARCA ÜLKELERİNİ SAĞDILAR

ABD Başkanı Donald Trump'tan da Suudi yetkililere destek geldi.

Trump Twitter'dan yaptığı açıklamada "Kral Selman ve Veliaht Prens'e büyük güvenim var. Ne yaptıklarını çok iyi biliyorlar. Şu kötü davrandıklarından bazıları yıllarca ülkelerini 'sağdılar'" ifadelerini kullandı.

 

Suudi yetkililer Yemen sınırında düşen helikopterde hayatını kaybeden Prens Mansur bin Mukrin'in ölümünü de soruşturuyor.

Resmi açıklamaya göre Prens, Abha yakınlarında teftişten dönerken kaza geçirmişti ancak kazanın nedeni henüz bilinmiyor. 

Presn Mansur eski Veliaht Prens Mukrin bin Abdülaziz'in oğluydu. Eski İstihbarat Başkanı Mukrin bin Abdülaziz Prens Muhammed'in babası Kral Selman tarafından kenara itilmişti.

BBC'nin aktardığına göre gençler arasında popüler olan Veliaht Prens'in ülkeyi modernleştime planları gibi cesur adımları destek bulabiliyor. Ancak ülkedeki muhafazakar kesimlerin Veliaht Prens'i zorlayabileceği ifade ediliyor.