ABD Başkanı Donald Trump, dün Teksas'taki bir kilisede 26 kişinin öldüğü saldırı hakkında açıklama yaptı.

Japonya'da konuşan Trump, "Ülkemizde akıl sağlığı sorunu had safhada, bu bir silah sorunu değil" dedi. Trump ayrıca Kuzey Kore konusunda "Stratejik sabır dönemi sona erdi" ifadelerini kullandı.
ABD Başkanı Donald Trump, Japonya'da

Asya gezisi kapsamında ilk durağı olan Japonya'da Başbakan Şinzo Abe ile ortak açıklama yapan Trump, Teksas saldırısından ülkedeki silahlanma sorununu değil 'akıl sağlığı' sorununu sorumlu tuttu.

Saldırının ardından ne gibi önlemleri hayata geçirebileceği sorulan Trump, bu soruya 26 kişiyi öldüren ve saldırıda kendisi de hayatını kaybeden saldırganı 'aşırı derecede meczup' biri olarak olarak niteleyerek yanıt verdi.

'ÜLKEMİZDE AKIL SAĞLIĞI SORUNU HAD SAFHADA, BU BİR SİLAH SORUNU DEĞİL'

Trump, "Aşırı derecede meczup biri. Çok fazla sorunu olan biri. Ülkemizde akıl sağlığı sorunu had safhada, bu bir silah sorunu değil. Çok ama çok üzücü bir olay" ifadelerini kullandı.

'MEDENİ DÜNYAYA BİR TEHDİT'

Akie Abe- Melania Trump- Donald Trump- Şinzo Abe

Trump Kuzey Kore'ye yönelik 'tüm seçeneklerin masada olduğu' politikası konusunda da Japonya'nın desteğini aldı.

Daha önce ABD'nin diplomatik seçenekler dışındaki adımları hayata geçirebileceğinin sinyalini veren Trump, Pyongyang'ın nükleer programının 'uluslararası barış ve istikrara ve medeni dünyaya bir tehdit' olduğunu söyledi.

'Bazıları retoriğimin çok sert olduğunu söylüyor ancak bakın son 25 yıldaki zayıf retorikle neler oldu?" diyen Trump "Stratejik sabır dönemi sona erdi" ifadelerini kullandı.

'KUZEY KORELİLER MÜKEMMEL İNSANLAR'

Trump, Kuzey Kore'de yaşayan sıradan insanlar konusunda ise "Bunlar mükkemmel insanlar. Çok baskıcı bir rejimin altındalar. Umarım işe yarar" dedi.

Japonya'nın ABD'den daha fazla silah alacağını da belirten Trump bu silahların sağlanmasının ardınan  "O (Abe) onları (füzeleri) gökyüzünden düşürecek" ifadelerini kullandı.

Trump bu silahların teslimatının hem 'Japonya'nın güvenliği'ne katkı yapacağını hem de ABDliler'e iş olanağı sağlayacağını ifade etti.

Abe ise ülkesinin 'gerekli görülmesi' halinde Kuzey Kore'nin fırlattığı füzeleri düşerebileceğini belirtti.

ABE: TRUMP'IN KUZEY KORE POLİTİKASINI HER ZAMAN DESTEKLEDİK'

Kuzey Kore'nin daha önce semalarında balistik füze uçurduğu ayrıca ABD'ye desteğe devam etmesi halinde 'denize batırmakla' tehdit ettiği Japonya'nın Başbakanı Abe de "Her zaman Başkan Trump'ın tüm seçeneklerin masada olduğu politikasını destekledik" dedi.

KUZEY KORE'YE YENİ YAPTIRIMLAR

Abe ayrıca Japonya'nın 35 Kuzey Koreli kurum ve kişilere yönelik yeni ekonomik yaptırımları da hayata geçireceklerini ilan etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Pyongyang'ın 6. nükleer denemesi ve bir dizi balistik füze denemesinin ardından sonuncusu eylülde olmak üzere bu ülkeye bir dizi sert yaptırımı hayata geçirmişti.

Abe ek yaptırımların hem Kuzey Kore'nin silah programını cezalandırma hem de 1970 ve 1980'lerde gerçekleşen sivillerin kaçırılması eylemlerine yönelik çözüm amaçlı olduğunu belirtti.

Kuzey Kore'de kaçırıldığı belirtilen kişilerin aileleriyle yeniden bir araya getirilmesine yardım edeceklerini söyleyen ve kaçırılmalarının 'büyük bir utanç' olduğunu vurgulayan Trump "Burada aileler — kız çocukları, eşler, kardeşler, amcalar, babalar- hakkında çok ama çok üzücü hikayeler dinledik" diye konuştu.

TRUMP: ÖZEL BİR ŞEYLERİN BAŞLANGICI OLABİLİR

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un bu kişileri bırakmasının 'büyük bir sinyal' olabileceğini söyleyen Trump bunun 'özel bir şeylerin başlangıcı' olma ihtimali olduğu yorumunu yaptı.

​Trump ve First Lady Melania Trump ardından Kuzey Kore'nin kaçırdığı belirtilen yakınlarının fotoğraflarını taşıyan Japonya vatandaşları birlikte poz verdi.

Trump , First Lady ve Japonya Başbakanı ile eşi, Kuzey Kore'nin yakınlarını kaçırdığı iddia edilen Japonya vatandaşları ile bir araya geldi
Trump , First Lady ve Japonya Başbakanı ile eşi, Kuzey Kore'nin yakınlarını kaçırdığı iddia edilen Japonya vatandaşları ile bir araya geldi

Kaçırılan Japonya vatandaşlarının Kuzey Koreli ajanlara Japon dili ve kültürünü öğretmeleri için alıkonulduğu belirtiliyor.

Kuzey Kore daha önce 13 Japonu kaçırdığını kabul etti ancak bu kişilerin ya öldüğünü ya da serbest bırakıldığını öne sürüyor. Japonya ise bu kişilerden bazılarının hayatta olduğu konusunda ısrarlı.

TRUMP: JAPONYA İLE DAHA ÖNCE HİÇ BU KADAR YAKIN OLMAMIŞTIK

Japonya- ABD ilişkileri konusunda da açıklamalarda bulunan Trump, Abe ile kişisel ilişkisinin düzeyine vurgu yaptı.

Trump "İlişkimiz gerçekten olağandışı. Birbirimizi ve ülkelerimizi çok seviyoruz. Japonya ile hiçbir zaman şu andakinden daha yakın olduğumuzu düşünmüyorum" dedi.

Melania Trump ve Japonya Başbakanı Abe'nin eşi Akie Abe, Tokyo'daki bir ilkokuldaki kaligrafi dersini ziyaret etti ve Japonca 'Barış' yazdı
Melania Trump ve Japonya Başbakanı Abe'nin eşi Akie Abe, Tokyo'daki bir ilkokuldaki kaligrafi dersini ziyaret etti ve Japonca 'Barış' yazdı

'JAPON EKONOMİSİNİN BİZİMKİ KADAR İYİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM'

Japon halkını ve Japon ekonomisini de tebrik eden Trump ancak ABD ekonomisinin Japonya'dan daha iyi olduğunu savunarak "Bizimki kadar iyi mi, değil mi bilmiyorum. O kadar iyi olduğunu sanmıyorum. Değil mi?" ifadelerini kullandı.