Ordunun ve milislerin Arakanlı Müslümanlara 'etnik temizlikle' suçlandığı Myanmar'da yaşananlara sessiz kalmakla eleştirilen ülkenin Nobel Barış Ödüllü lideri Aung San Suu Kyi, ilk kez Arakan'ı ziyaret etti.

 

Arakanlı Müslümanlar
© NASA. Stefanie Glinski
Uluslararası Af Örgütü: Myanmar, sistematik şekilde yüzlerce Arakanlı Müslüman'ı öldürdü
Myanmar'ın fiili lideri Suu Kyi Ağustos'ta başlayan ve yaklaşık 600.000'den fazla Arakanlı Müslüman'ın komşu Bangladeş'e sığınmasına neden olan krizin ardından ilk kez Arakan eyaletini ziyaret ett.

Önceden açıklanmayan ziyaret kapsamında Suu Kyi eyalet başkenti Sittwe'ye yoğun güvenlik önlemleri altında ulaştı.

Hükümet sözcüsü Zaw Htay ziyaretin 1 gün süreceğini ve Suu Kyi'nin Sittwe'nin yanısıra şiddet olaylarının yaşandığı Maungdaw ve Buthiduang'a da gideceğini açıkladı.

Suu Kyi'nin Arakanlı Müslümanlar'ın köylerini ziyaret edip etmeyeceği ise netlik kazanmadı.

Aung San Suu Kyi Arakan'da

SUU KYİ ARAKANLI MÜSLÜMANLAR'I SAVUNMADIĞI İÇİN ELEŞTİRİLİYORDU

Suu Kyi ordunun bölgedeki operasyonlarda 'etnik temizliğe' varan ihlallerde bulunduğu iddialarını reddetmişti.

Gazeteciler, görgü tanıkları ve uluslararası insan hakları örgütlerinin bu yöndeki açıklamalarına rağmen demokrasi yanlısı partinin lideri Suu Kyi'nin etkisizliği tepki toplamıştı.

BÖLGEYİ YENİDEN İNŞA SÖZÜ VERDİ

Aung San Suu Kyi
Ancak Suu Kyi uluslararası baskının da etkisiyle bölgeyi yeniden inşa edecek bir komitenin başkanlığını üstlendi.

Suu Kyi ayrıca 'belli kriterleri' karşılayan Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar'ın yeniden Myanmar'a kabul edileceğini de duyurmuştu.

Ağustos sonunda yeni kurulan Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu'nun (ARSA) bölgedeki karakollara yönelik saldırılarının ardından ordu bölgede operasyon başlatmıştı.

O zmaandan bu yana ordunun ve Budist milislerin vatandaşlık hakları olmayan ve 'Bangladeşli göçmenler' olarak tanımlanan Arakanlı Müslümanlar'a yargısız infazlar, tecavüz ve ev yakma gibi suçlar işlediği açıklanmıştı.

2500 ARAKANLI MÜSLÜMAN DAHA BUGÜN BANGLADEŞ SINIRINA ULAŞTI

Birleşmiş Milletler dün halen ordunun giriş çıkışları kontrol altında tuttuğu bölgeye insani yardım için giriş izni verilmesi çağrısı yapmıştı.

AFP'nin haberine göre bugün Bangladeş sınırına 2500 Arakanlı Müslüman daha ulaştı. Bu, bölgede hala korku ve açlığın olduğunun işareti olarak görüldü.

Bu sığınmacılardan biri olan 35 yaşındaki Muhammed Zafer "Ordu bize saldırmadı ancak yaşamımızı çok zorlaştırdı. Hiçbir iş için bize ödeme yapılmıyor. Pazara gidemiyoruz. Böyle nasıl yaşanabilir ki?" dedi.

Myanmar lideri Suu Kyi ilk kez Arakan'ı ziyaret etti ile ilgili görsel sonucu