ABD ve Kuzey Kore arasındaki 'nükleer gerginlik' devam ederken ve ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore'yi ziyarete hazırlanırken, Pyongyang'dan Trump'a yönelik sert bir açıklama geldi.

Resmi haber ajansı KCNA, Trump'ı 'şifa bulmaz akıl hastası' olarak niteledi ve "Ruhsal bozukluğu için kesinlikle tedaviye ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.
ABD Başkanı Donald Trump
Kuzey Kore ile ABD arasındaki 'nükleer gerginlik' Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Trump arasında birbirlerine yönelik kişisel hakaretler eşliğinde yükselmeye devam ediyor.

Trump, Asya Pasifik temasları kapsamında Kuzey Kore'nin 'düşman kardeşi' Güney Kore'yi ziyaret etmeye hazırlanırken Pyongyang'dan ABD Başkanı'na hakaret içeren bir açıklama daha geldi.

'HAKARETLERİN EFENDİSİ'

Resmi haber ajansı KCNA'nın Trump'ın Kuzey Kore hakkında Fox News'ta yaptığı açıklamalara yanıt verdiği yazıda " Huysuz ve sorumsuz retorik püskürtmekle tanınan hakaretlerin efendisi Trump'ın ağzı, yine sorun yarattı" ifadesi kullanıldı.

'NÜKLEER SAVAŞ MANYAĞI OLARAK GERÇEK DOĞASINI GÖSTERDİ'

Trump'ın daha önce BM Genel Kurulu'nda 'Kuzey Kore'yi yok etme' tehididi yaptığının hatırlatıldığı yazıda "Nükleer savaş manyağı olarak gerçek doğasını dünya önünde gösterdi ve 'şifa bulmaz akıl hastası' teşhisi kondu" dendi.

Açıklamada Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların 'umutsuz çabalar' olduğu savunularak, 'Trump'ın düşmanca retoriğinin histeri kasılmaları belirtileri' olduğu yazıldı. Yazıda "Ruhsal bozukluğu için kesinlikle tedaviye ihtiyacı var" ifadeleri yer aldı.

Trump, Kuzey Kore'yi 'gazap ve öfke' ve 'fırtına öncesi sessizlik' sözleriyle uyarmış, BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında ise ABD'nin kendisini ya da müttefiklerini koruması gerektiği durumda Kuzey Kore'yi 'tamamen yok edebileceklerini' söylemişti.

Trump aynı konuşmada Kim'i de 'Roket Adam' sözleriyle aşağılamıştı. Kim ardından bizzat Trump'a seslenerek "Bunak ABD'liye açıklamalarının bedelini ödeteceğim" demişti.

TRUMP, SEUL'DE ASKERDEN ARINDIRILMIŞ BÖLGEYE GİTMEYECEK

Diğer taraftan Trump'ın 7-8 Kasım'da gerçekleşecek Güney Kore ziyaretinde iki ülke arasındaki sınırı oluşturan 'askerden arındırılmış bölgeye' gitmeyeceği açıklandı.

Bir Beyaz Saray yetkilisi gazetecilere açıklamasında "Başkan, askerden arındırılmış bölgeyi ziyaret etmeyecek. Buna yeterli vakit yok" dedi.

Diğer taraftan Seul'de parlamentoda bir konuşma yapacak olan Trump, ABD'nin bu ülkedeki askeri üslerinden biri olan Camp Humphreys'i ziyaret eden ilk ABD Başkanı olacak.

Trump temasları kapsamında Güney Kore'nin yanısıra Japonya, Çin, Vietnam ve Filipinler'e de gidecek.

Kuzey Kore füze - Japonya