ABD ve PKK/PYD'nin şiddetli saldırılarıyla harabeye dönen Rakka kenti, terör örgütü tarafından yağmalanıyor.

ABD ve terör örgütü PKK/PYD'nin şiddetli saldırıları ve DEAŞ'la çatışmalarında harabeye dönen Suriye'nin Rakka kenti, yağmalanıyor. PKK/PYD teröristleri, kent sakinlerinin evlerine dönmesine izin vermiyor.

PKK/PYD, 6 Haziran'da başlattığı ABD destekli operasyonla 17 Ekim'de DEAŞ'ı, Rakka'dan çıkarmıştı.

AA muhabirinin kente girerek çektiği görüntülerde, Rakka'nın tamamına yakınının harabeye döndüğü gözlendi.

Caddelerin iki tarafındaki binaların tamamen yıkıldığı, araçların enkazların altında kaldığı görüldü.

Image result for PKK/PYD rakka
Şiddetli saldırılar nedeniyle kepenkleri kapalı dükkanların çatılarının çöktüğü, kepenekleri kırılarak açılmış olanların da içlerinin boş olduğu görüntülere yansıdı.

AA muhabirine bilgi veren yerel sakinler, PKK/PYD'li teröristlerin dükkanları ve evleri yağmaladığını, çaldıkları eşyaları örgüt kontrolündeki Ayn İsa ve Resülayn beldelerinde sattıklarını söyledi.

Rakkalı sakinler, çatışmalardan kaçan Sabahiye mahallesi halkının iki gün önce evlerine dönmek istediğini, ancak mahalleyi yağmalamakla meşgul olan PKK/PYD'li teröristlerce engellendiklerini anlattı.

"Rakka Sessizce Katlediliyor" isimli aktivist ağı, ABD ile PKK/PYD'nin saldırıları süresince iki bine yakın sivilin öldüğünü, 450 binden fazlasının göç etmek zorunda kaldığını duyurmuştu. Ağ, kentin yüzde 90'ının yerle bir edildiğini bildirmişti.

AA