ABD'nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandumunu tanımadığı ve Irak'ın birliğini desteklediği bildirildi.

Irak Başbakanlık Basın Ofisinin yazılı açıklamasına göre, Başbakan Haydar el İbadi, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefonda görüştü.

tillerson,ibadi ile ilgili görsel sonucu

Görüşmede, IKBY'nin referandumunu tanımadıklarını yineleyen Tillerson, Irak'ın birliğini, bunun yanı sıra merkezi yönetimin yasal uygulama ve çatışmalardan uzak durulması yönündeki adımlarını desteklediklerini ifade etti.

Irak hükümetinin terörle mücadelesini de desteklediklerini açıklayan Tillerson, ülke ekonomisi ve yeniden imarı konusunda da katkı sağlayacaklarını belirtti.

'BÖLÜNMEYİ ENGELLEMEK İÇİN YASAL ADIMLAR ATIYORUZ'

İbadi ise Kerkük'te yaşananlar konusunda otorite uygulanması için güvenlik güçlerinin yeniden dağılımının gerçekleştiğini kaydederek, bunun ülkenin bölünmesinin engellenmesi için atılan yasal adımlar olduğunu vurguladı.

kerkük son durum ile ilgili görsel sonucu

Açıklamada sözlerine yer verilen İbadi, "Federal hükümet anayasayı temel alarak diyaloğa önem veriyordu ancak IKBY'deki sorumlular buna yanıt vermedi. Önceliğimiz hala IŞİD'le mücadeledir. Irak topraklarının tamamını kurtarma ve sınırların güvenliğini sağlamaya yakınlaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da İbadi'yi arayarak merkezi yönetimin Irak'ın birliğini korumak için attığı yasal adımları desteklediklerini duyurdu. Macron, IŞİD'le mücadele odağının sürdürülmesinin önemine de işaret etti.