Amerika’da sınırsız oturum, çalışma ve eğitim fırsatı sunan Green Card çekilişi başvuruları 3 Ekim Salı günü başlamış ve hiçbir açıklama yapılmadan 8 Ekim Pazar günü durdurulmuştu. Durdurulan başvurular 18 Ekim’de yeniden başlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ekvator Büyükelçiliği’nin yaptığı açıklamaya göre 3 Ekim Salı günü başlayan ve 8 Ekim Pazar günü durdurulan green card çekilişi başvuruları 18 Ekim Çarşamba günü yeniden başlayacak. Daha önceden 7 Kasım olarak açıklanan son başvuru tarihi ise 22 Kasım 2017 Çarşamba günü olarak değiştirildi. DV2019 adı ile yapılan çekilişin sonuçları ise ilk açıklamada ilan edilen 1 Mayıs 2018 yerine 15 Mayıs 2018 Salı günü açıklanacak.

Dünyada milyonlarca insanın hayallerini süsleyen Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ömür boyu oturma, çalışma, eğitim ve yaşama hakkına sahip olmak isteyenler için en önemli fırsat olan Green Card çekilişi başvuruları yeniden 18 Ekim Çarşamba günü yeniden başlayacak. Green Card çekilişi başvuruları 22 Kasım Çarşamba gününe kadar devam edecek.

Image result for dv lottery us green card
Sebep Teknik Arıza

Sorun teknik bir problemden kaynaklandı. Problem başvuru formunda “Doğum yeri ülke” bilgisi seçeneklerinde sadece çekilişe katılabilecek ülkeler listesinin yer alması bazı başvuru sahiplerinin bilgilerinin sınırlı bir şekilde alınmasına neden oldu.

Örneğin ABD içinde nüfusu çok olan  Brezilya, İngiltere, Polonya gibi ülkelerde doğmuş olanlar doğrudan çekilişe katılamıyorlar. Ama eşleri uygun bir ülkede doğduysa onların üzerinden çekilişe katılabiliyorlardı. 3-8 Ekim tarihinde çekilişe katılmak için uygun olmayan ülkelerde doğmuş olan başvuru sahipleri eşleri üzerinden çekilişe katılmak istediklerinde “Doğum yeri ülke” bilgisi seçeneklerinde kendi ülkesini seçeneklerde yer almadığı için seçemediler.

Aynı zamanda ABD vatandaşı eşi ve çocuğu olan başvuru sahipleri de her ne kadar bu bilgilerini girmek onlar için opsiyonel bile olsa, ABD “Doğum yeri ülke” alanı seçimlerinde yer almadığı için, eş veya çocuk bilgilerini sağlıklı bir şekilde giremediler.  Başvuru girişlerinde yaşanan bu sorunlar teknik problemin en büyük kaynağı oldu.

Bilgilerin çalınması ya da hackenmesi ilgili  herhangi bir girişim söz konusu değildir.

Resmi kaynaklara göre bu sayıyı sağlıklı bir şekilde belirlemek  çok zor. Bütün katılımcıların adil şartlarda çekilişe katılabilmesi için başvurular 18 Ekim Çarşamba günü yeniden başlayacak.

3-8 Ekim tarihleri arasında başvurusunu gerçekleştirmiş olanların e-posta adresine ABD Göçmenlik Dairesi e-posta ile başvurularının yeniden gerçekleştirmeleri konusunda bilgilendirme e-postası gönderecektir. Aynı zamanda tüm ABD Büyükelçilikleri ve konsoloslukları da yerel duyurularla katılımcıları bilgilendirecektir.