Kerkük'te gerilimi düşürmek için yapılan görüşmenin ardından Kuzey Irak'tan ilk açıklama geldi. Barzani'nin danışmanı Bağdat'ın referandumun iptal edilmesi talebini geri çevirdiklerini söyledi.

Iraklı Kürt liderler, Bağdat'a diyalog önerisini yineledi. "Askeri tehditler"e karşı çıkıldığı, her türlü saldırıya direniş gösterileceği ifade edildi.

IKBY Başkanı Mesud Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum

Kuzey Irak referandumu petrol zengini Kerkük'te Irak ordusu ve Haşdi Şabi milisleriyle peşmerge güçlerini karşı karşı getirdi.

Bölgede her an bir çatışma çıkacağı endişesi sürerken Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum bir kez daha Kuzey Irak'a gitti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Kürdistan Demokratik Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği yetkilileriyle bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ilk açıklama Barzani'nin danışmanından geldi. Kürt yetkili, Bağdat'ın referandumun iptal edilmesi talebinin geri çevrildiğini söyledi. Kürt yetkili her türlü tehdide direneceklerini ifade etti.

"İRAN SINIRI KAPATTI" İDDİASI

Bu arada görüşme sürerken İran'dan sınırlarla ilgili çelişkili haberler geldi. Tesnim haber ajansı, İran ile Kuzey Irak arasında üç sınır kapısından biri olan "Başmak"ın kapatıldığını duyurdu.

PEŞMERGEYE VERİLEN SÜRE DOLDU

İran Dışişleri Bakanlığı ise bu haberi yalanladı. Irak ordusunun çekilmeleri için Kerkük'te peşmerge güçlerine verdiği süre dün gece dolmuştu. Sürenin dolmasının ardından Irak ordusunun kontrolü sağlamak için Kerkük'e girebileceği belirtiliyor.