Aydın'ın Kuşadası Limanı'na bu sabah yanaşan dünyanın en lüks kruvaziyer gemilerinden 'Azamara Journey'de 355, 'Celestal Olimpia'da ise 428 ABD'li turist Türkiye'ye giriş yaptı.

Vize sorununa rağmen giriş yapabilmelerinin gerekçesinin, 'Landing kart' ile günübirlik giriş-çıkış yapan transit yolcular kategorisinde işlem yapılması olarak gösterildi.

'Celestyal Olympia Kuşadası,ABD'li turist ile ilgili görsel sonucu

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize sorunun turizme nasıl yansıyacağı merakla beklenirken, Kuşadası Limanı'na dün sabah yanaşan iki gemiyle gelen toplam 783 ABD'li Türkiye'ye giriş yaptı.

'Celestyal Olympia Kuşadası,ABD'li turist ile ilgili görsel sonucu

Gemilerin ABD'li yolcuların vize krizi nedeniyle Türkiye'ye alınıp alınmayacakları merakla beklenirken sabahtan itibaren gözler pasaport polisine çevrildi. Kruvaziyer gemileriyle ülkeyi ziyarete gelen turistlere, 2006'da yayınlanan genelgeye göre 'Kruvaziyer gemiler ile ülkeye gelen ve karaya çıkış kartı (landing kart) ile günübirlik giriş-çıkış yapan transit yolcular' kategorisinde işlem yapıldığı belirtildi. Türkiye'ye günübirlik ve kısa süreli giriş-çıkış yaptıkları için pasaport veya vize istenmeyen iki gemideki Amerikalı turistler, bu nedenle hiçbir engelle karşılaşmadı.

'Celestyal Olympia Kuşadası,ABD'li turist ile ilgili görsel sonucu

Pasaportla ülkeye gelen ABD'lilere vize sorgulaması yapılabileceğini belirten yetkililer "Transit yolcular, ülkemize pasaportla değil verilen kartla giriş yapıyor. Dolayısıyla milliyetler göz önünde bulundurulmuyor. Ancak kruvaziyerler veya Yunan adalarına çalışan gemilerle ülkemizde kalmak üzere veya pasaportla gelen Amerikalılar'dan vize soruluyor. Şu ana kadar böyle bir talep olmadı" bilgisi verdi.

azamara_2.jpg