Kıbrıs görüşmelerinin başarısızlığa uğramasının ardından Washington’da temaslarda bulunan KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu bundan böyle federasyon değil, konfederasyon temelinde bir müzakereyi kabul edebileceklerini belirtti.

İkinci seçenek olarak da “Fransa-Monaco modeli gibi” özerk bir cumhuriyet seçeneğini değerlendirebileceklerini kaydetti.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu müzakerelerin başarısızlığa uğramasının ardından ABD’de temaslarda bulundu.
Hürriyet'in haberine göre Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, bundan sonra ancak “devletten devlete” bir zeminde gerçekleşecek müzakereleri kabul edebileceklerini BM’ye iletti.

Kendileri için federasyon seçeneğinin sona erdiğini, bundan sonraki müzakerelerde hedefin konfederasyon olabileceğini belirten bakan, artık uluslararasi topluma kendilerini daha iyi tanıtacaklarını kaydetti.

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu uluslararası toplumla daha iyi diyalog içinse özerk cumhuriyet seçeneğini düşünebileceklerini ifade etti.

İkinci seçenek olarak düşünülen bu yönetim biçiminde, "Fransa-Monaco" ve "İngiltere-Cebelitarık" gibi modellerin örnek alınabileceğini söyledi.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu bu konuda Ankara ile görüşüp bir karara varacaklarını kaydetti.

KKTC dışişleri bakanlığı ile ilgili görsel sonucu