ABD Başkanı Donald Trump, Las Vegas kentinde 59 kişinin öldüğü, 500'den fazla kişinin de yaralandığı silahlı saldırının ardından, silah kontrolü konusunda tartışma açmak için zamanın uygun olmadığını söyledi.

İlgili resim

Porto Riko'da kasırganın yarattığı hasarı yerinde görmek için yaptığı geziden dönüşünde, gazetecilerin silah kontrolünün herhangi bir zamanda başlayıp başlamayacağı sorusuna Trump, "Belki, ilerde olabilir… Şimdi zamanı değil" yanıtını verdi.
Las Vegas'taki saldırının gerçekleştiği odadan görüntüler
Las Vegas saldırısının gerçekleştiği otel odası görüntülendi

'LAS VEGAS SALDIRGANI HASTA VE DELİ BİR ADAM'

Trump, ziyaret öncesinde de Las Vegas saldırganı Stephen Paddock için "O hasta ve deli bir adam" dedi. Paddock hakkındaki soruları yanıtlayan Trump, "O hasta ve deli bir adam. Sanıyorum çok sorunu vardı. Onunla ilgili detaylara çok ciddi bakıyoruz. Ancak çok çok hasta bir kişiyle uğraştığımızı biliyorum" diye konuştu.

las vegas,massacre,Stephen Paddock ile ilgili görsel sonucu

SAN BERNARDINO SONRASI 'İSLAM BİZDEN NEFRET EDİYOR' DEMİŞTİ

Öte yandan Trump'ın, saldırgan için 'çok hasta ve deli' şeklindeki sözleri özellikle sosyal medyada tepki ve tartışmalara neden oldu. Rice Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Craig Considine, Twitter'daki paylaşımında, Trump'ın San Bernardino saldırısından sonra 'İslam bizden nefret ediyor" dediğini, ancak beyaz bir Amerikalı daha büyük bir saldırı yapınca 'çok hasta ve deli' nitelendirmesinde bulunduğunu hatırlattı.Amerikan NBC kanalının siyaset editörü Mark Murray de Trump'ın 2015 yılında Kaliforniya'nın San Bernardino kentinde meydana gelen saldırıdan sonraki tepkisiyle Las Vegas saldırısından sonraki tepkisinin çok farklı olduğunu kaydetti. Trump, San Bernardino saldırısından sonra Amerikan Fox TV'de katıldığı bir programda "İslam bizden nefret ediyor" demiş, söz konusu saldırının ardından "Müslümanların ABD'ye girişi tamamen yasaklanmalı" açıklamasını yapmıştı.

ABD'nin Las Vegas kentinde pazar gecesi Stephen Paddock adlı Amerikan vatandaşı, bir konser alanındaki katılımcıların üzerine yolun karşısındaki otelden silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda en az 59 kişi hayatını kaybetmiş, 525 kişi yaralanmıştı. Federal Soruşturma Bürosu (FBI), saldırganın herhangi bir uluslararası terör örgütüyle bağlantısının olmadığını açıklamıştı.

'MARIA SONRASI YALNIZCA 16 KİŞİ ÖLMÜŞ, YAPTIĞINIZ İŞLE GURUR DUYABİLİRSİNİZ'

Maria kasırgasının ardından Porto Riko
Bu arada Maria kasırgası sonrası Porto Riko’ya yeterince yardım eli uzatmamakla eleştirilen ve San Juan Belediye Başkanı Carmen Yulin Cruz’la söz düellosuna giren Trump, ziyaretinde kullandığı ifadelerle yine kızdırdı. Maria'yı, 2005 yılında 1833 kişinin hayatına mal olan Katrina kasırgası ile kıyaslayan Trump, "Her ölüm korkunçtur. Fakat Katrina gibi gerçek bir yıkıma ve ölen yüzlerce insana baktığınızda, sonra da sizin burada olanlara baktığınızda hep beraber yaptığınız işle gurur duyabilirsiniz" diye konuştu.
 

​Maria kasırgasından dolayı Porto Riko'da kaç kişinin öldüğünü hemen yanında oturan Porto Riko Valisi Ricardo Rosselló'ya soran Trump, "16" cevabını alınca "Binlerce insana karşı sadece 16 kişi. Yaptığınız işle gurur duyabilirsiniz" ifadesini kullandı.

Amerikan medyasında ve sosyal medyada, Trump'ın iki kasırgada ölen kişilerin sayısını kıyaslaması tepki çekti, Yulín Cruz da Trump'ın ardından medyaya yaptığı açıklamada, "Bay Başkan, politikadan değil, hayat kurtarmaktan bahsediyoruz" dedi.