ABD Başkanı Donald Trump, ABD-Meksika sınırına yapmaya ve parasını Meksika'ya ödetmeye çalıştığı duvarı gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı.

Tartışmalı duvarın prototiplerin inşasına başlandı. ABD'li 6 şirket ABD-Meksika sınırına yapılması planlanan duvarın prototiplerini inşa etmeye başladı.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP), Kaliforniya eyaletinin San Diego kentindeki sınır bölgesinde temel atmaya başladı.

4'ü beton, diğerleri çeşitli materyallerden oluşan 8 adet duvar tasarımının Trump'ın 3200 km'lik sınıra yapmak istediği duvar için fikir vermesi bekleniyor.

Kaliforniya / ABD - Meksika sınırı
ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi'nden yapılan açıklamada "Sınırımızı korumakta kararlıyız ve buna sınır duvarı inşası da dahil. ABD halkının güvenliğini sağlamaktaki çok yönlü stratejimiz çitleri, altyapıyı, teknolojiyi ve insanları içeriyor. Bu prototiplerle ilerlemek, sınırımızı korumak için gerekli olan araçları toplama imkanı veriyor" dendi.

İNŞAAT 1 AYDA TAMAMLANACAK

Ay başında CBP, 6 şirketin tasarımlarını inşa etmeleri kararını almıştı. Prototipler 6-9 metre yüksekliğinde ve 9 metre uzunluğunda olacak

CBP, inşaatların bir ay içinde tamamlanması gerektiğini belirtti.

Kurumun, inşaatın ardından birkaç hafta boyunca prototipler üzerinde bir dizi deneme yaparak güçlerini ve özelliklerini test edeceği de açıklandı.

Trump'ın Meksika'nın parasını ödemesini istediği ve 'büyük ve güzel' olarak nitelediği duvarın maliyeti uzmanlara göre 22 milyar dolara mal olacak ve yapımı 3 yıl sürecek.

Meksika duvarın parasını ödemeyi kabul etmemiş, ABD Kongresi de Trump'ın inşaatın başlaması için ilk aşamada istediği 1.5 milyar dolar fon verilmesi konusunda anlaşmaya varamamıştı.