Avustralya'nın Pasifik adalarında tuttuğu mültecilerin ilk bölümü ABD'ye doğru yola çıktı. ABD ile Avustralya arasındaki tartışmalı anlaşma kapsamında ABD'ye gönderilen mültecilerin bazıları kötü koşullarla gündeme gelen kamplarda yıllardır yaşıyordu.

Avustralya ve ABD arasındaki anlaşma ile ABD'de yerleşmelerine izin verilen 52 mülteci, Pasifik'teki adalarda kaldıkları mülteci kamplarından ABD'ye doğru yola çıktı.

Mülteci Eylem Koalisyonu Sözcüsü Ian Rintoul, Papua Yeni Gine'deki Manus adasında bulunan kamptaki 25 mültecinin Filipinler ve Katar üzerinden ABD'ye gitmek üzere ülkenin başkenti Port Moresby'e gittiğini duyurdu.

Nauru adasındaki diğer 27 mültecinin de Port Moresby'e gideceği açıklandı. Sözcü 52 mültecinin yolculuğunun Los Angeles'ta sona ereceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Nauru ve Papua Yeni Gine'deki mülteci kamplarından gelecek 54 mülteciyi önümüzdeki günlerde beklediklerini açıkladı. 2 mültecinin bilgileri paylaşılmadı.

ARALARINDA ARAKANLI MÜSLÜMANLAR DA VAR

Mülteci Eylem Koalisyonu Sözcüsü Rintoul, mültecilerin Afganistan, Pakistan, Bangladeş, İran, Somali, Sudan vatandaşları ile Myanmar'ın Arakan bölgesinden Müslümanlar ve Sri Lanka'dan gelen Tamil etnik azınlığına mensup kişilerin bulunduğunu açıkladı.

'YÜZLERCE MÜLTECİ GERİDE KALACAK'

Mültecilerin ABD'de nereye yerleştirileceği hakkında bilgisi olmadığını söyleyen sözcü, Nauru ve Papua Yeni Gine'de bulunan 2 binden fazla mültecinin ne kadarının geride bırakılacağının da bilinmediğini vurguladı.

Sözcü, "Kamptakiler gidenler için mutlu ama asıl büyük soru geride kalanlara ne olacağı. Şeffaflık, zaman çizelgesi, sayı ve kesinlik yok. Kesin olan yüzlerce kişinin geride bırakılacak olması" ifadelerini kullandı.

TRUMP 'EN KÖTÜ ANLAŞMA' DEMİŞTİ

Donald Trump
Eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimi, Avustralya'dan 1250'ye kadar mülteci alma karşılığında ABD tarafından Kosta Rika'datutulan Honduras ve El Salvadorlu mültecileri gönderme konusunda Avustralya ile anlaşmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump sözkonusu anlaşma için 'aptalca' ve 'Bugüne kadarki en kötü anlaşma' ifadelerini kullanmış, Avustralya'yı 'bir sonraki Boston bombacısını' ithal etmekle suçlamıştı.

Ancak Trump daha sonra 'sert güvenlik sorgulamaları' koşuluyla anlaşmaya uymayı kabul etmişti.

Avustralya ülkeye deniz yoluyla gelen sığınmacıları kabul etmiyor. Bunun diğer sığınmacıları tehlikeli okyanus yolculuğuna teşvik edebileceğini savunan Avustralya hükümeti,  Papua Yeni Gine ve Nauru'ya bu sığınmacılara ev sahipliği yapması için ödeme yapıyor.  Sözkonusu ülkelerdeki kamplar kötü yaşam koşulları ve kamplarda yaşanan çeşitli hak ihlalleri ile de gündeme gelmişti.