Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta sevgi gösterileriyle karşılandı.

Haber: Ebru Doğan
 
Birrleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurul toplantılarına katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York'a geldi. Erdoğan'ı taşıyan özel uçak, saat 15.00'da jfk havaalanına indi.

Amerikalı Türkler, Erdoğan'ı karşılamak  için saatler öncesinden otelin önüne geldi. Saat 16.00'da New York'taki oteline gelen Cumhurbaşkanı'nı ellerinde 'Cumhubaşkanı Erdoğan'ı seviyoruz' yazılı dövizler taşıyan kalabalık bir grup Türk karşıladı. Kendisine seslenen kalabalığı kıramayan Erdoğan Amerikalı Türklerle bir süre sohbet etti.

 

Erdoğan'ın new york seyahati yoğun geçecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazartesi günü yıkımı geçtiğimiz aylarda yapılan Türk Evi'nin temel atma törenine katılacak, salı günü de BM Genel Kurulu'na hitap edecek. Aynı gün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in BM zirvesine katılan liderler için düzenlenen öğle yemeğine katılacak. Erdoğan'ın, salı akşamı da ABD Başkanı Donald Trump ve eşi tarafından verilecek davete katılması öngörülüyor.
 
Erdoğan New York'taki temasları kapsamında 21 Eylül perşembe günü ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek, başka ülkelerin liderleri ile de ikili görüşmeler yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Rohinga Temas Grubu toplantısına katılacak, ABD'li yatırım ve iş çevreleri, kanaat önderleri, Türk ve Müslüman toplumu ile Yahudi cemaati liderleri ile bir araya gelecek.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bm genel kurulundaki konuşmasında ve yapacağı görüşmelerde arakan, suriye, ırak, terörle mücadele konularını gündeme getirmesi bekleniyor. 
 
Erdoğan'ın medya kuruluşlarına mülakat vermesi de bekleniyor.