ABD Dışişleri Bakanlığı, dünya genelinde terör tehlikesi konusunda uyardı ve seyahat eden vatandaşlarından bu konuda uyanık olmalarını istedi.

Bakanlığın konuyla ilgili yayınladığı açıklamada, "Terör eylemleri, siyasi darbeler ve şiddet olayları sıklıkla uyarı yapılmaksızın meydana geldiği için ABD vatandaşlarına, uyanık olmaları ve seyahat sırasındaki güvenliğin sağlanmasına yönelik gerekli adımları atmaları tavsiye ediliyor" ifadelerine yer verildi.
 

​ABD vatandaşlarına seyahate çıkmadan önce ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde ülkelerle ilgili bilgileri incelemeleri ve acil durumlarda yerlerinin tespit edilmesi ve mesaj gönderme imkânı tanıyan uygulamaya abone olmaları önerilen açıklamada, "IŞİD ve El Kaide gibi terör örgütleri, her nerede olurlarsa olsun ABD vatandaşlarına saldırmayı planlıyor. Aşırıcılık yanlıları, ABD vatandaşlarına saldırı için sıradan ya da sıradan sayılmayan silahları kullanabilir" dendi.

department of state ile ilgili görsel sonucu

Açıklamada ayrıca spor müsabakalarının, siyasi mitinglerin, gösterilerin, çeşitli nedenlerle yapılan kutlamaların, ayrıca otel, okul, kulüp, restoran, park, dini ibadet mekânları, alışveriş merkezleri, havalimanları gibi yerlerin en yüksek saldırı riski barındırdıkları kaydedildi.

Metinde ayrıca ABD vatandaşlarının silahlı çatışmalara katılmak üzere herhangi bir ülkeye gitmemeleri gerektiği, bu tür eylemlerin teröre destek şeklinde değerlendirilebileceği, bunu yapanlara hapis ve para cezalarının uygulanacağı ifade edildi.

department of state ile ilgili görsel sonucu