Kuzey Kore 3 hafta içinde 2. kez Japonya'yı hedef aldı. Pyongyang yakınlarından fırlatılan füze, Japonya hava sahasına girerek Pasifik Okyanusu'na düştü.

Ajanslar daha önce Kuzey Kore'nin fırlattığı hiçbir füzenin bu kadar uzun süre havada kalmadığına dikkat çekti. Japonya'da halk sığınaklara çağrıldı.
Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yaptırım kararı, yeni deneme hazırlığı iddiaları ve "Batıralım" açıklamasının ardından Japonya'ya doğru bir füze daha fırlattı.
 

​Japonya Devlet Bakanı Yoşihide Suga, orta menzilli füzenin Hokkaido adasının üzerinden geçtiğini ve adanın 2.000 kilometre doğusunda Pasifik Okyanusu'na düştüğünü belirtti.

 ​
Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da başkent Pyongyang yakınlarından fırlatıldığı sanılan füze 3.700 km mesafe kaydettiğini, 770 km yüksekliğe ulaştığını ve 20 dakika kadar havada kaldığını açıkladı. AP ajansı da bu sürenin şimdiye kadar fırlatılan füzelerin havada kalma süresi içinde en uzunu olduğuna dikkat çekti.
 
Öte yandan hava sahasına giren füze nedeniyle Japonya'da sirenler çaldı, halk sığınaklara çağrıldı. Japonya'nın hava savunma sistemlerinin ise füzeye yönelik olarak harekete geçmediği belirtildi.
 Kuzey Kore, Japonya üzerinden bir füze daha fırlattı ile ilgili görsel sonucu
Kuzey Kore, 3 Eylül'de 'yıkıcı güçteki' gelişmiş bir hidrojen bombası denediğini ve bu bombanın uluslararası balistik füzeye (ICBM) monte edilebilecek kadar küçük olduğunu duyurmuştu. Kuzey Kore 29 Ağustos'ta da Japonya'ya ilk kez balistik füze göndermişti.