ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin'in nişanlısı Louise Linton ile bu yaz İskoçya, Fransa ve İtalya'da yapacağı balayı için ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir jeti istediği belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, bir kez daha hükümet kaynaklarını kişisel seyahatleri için kullandığı yönündeki haberlerle gündeme geldi.

ABC News'in konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Mnuchin, bu yazın başlarında nişanlısıyla İskoçya, Fransa ve İtalya'da yapacağı balayı için ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir jeti talep etti.

Hazine Bakanlığı yetkilileri saatlik kullanım masrafı yaklaşık 25 bin dolar olan jetle ilgili talebi değerlendirdi ve incelemenin ardından 'gereksiz' olduğuna kanaat göstererek rafa kaldırdı.


 
‘AKLISELİME AYKIRI'

Oregon eyaletinin demokratik senatörü Ron Wyden da Mnuchin'in talebinin aklıselime aykırı olduğunu söyledi.

Wyden "Bir şeyin aklıselime uygun ya da yanlış olduğunu söylemek için devlet ihtiyaçlarının yazıldığı büyük bir klavuza gerek yok" ifadelerini kullandı.

‘SORUŞTURMA YÜRÜTÜLDÜ'

Bakanlık müfettişliğinden bir kaynak da Mnuchin'in talebinin ardından konuyla ilgili soruşturma yürütüldüğünü bildirdi.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin'in nişanlısı Louise Linton ağustos ayında devlet malı bir uçakla Kentucky'e yaptığı seyahatten bir fotoğraf paylaşmıştı. Olay, eleştirilerin hedefi olmuştu.