ABD Ordusu, Kuzey Kore'nin kısa menzilli üç balistik  füze fırlattığını bildirdi. ABD Pasifik Komutanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin Kangwon  bölgesinden gerçekleştirdiği kısa menzilli balistik füze denemelerinin üçünün de  başarısız olduğu, füzelerden ikisinin havada, birinin ise fırlatılmasının hemen  ardından infilak ettiği duyuruldu.

ABD Pasifik Komutanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin Kangwon  bölgesinden gerçekleştirdiği kısa menzilli balistik füze denemelerinin üçünün de  başarısız olduğu, füzelerden ikisinin havada, birinin ise fırlatılmasının hemen  ardından infilak ettiği duyuruldu.

Açıklamada, denemeler sırasında bölgede ABD Ordusu ile Güney Kore  Ordusunun ortak askeri tatbikat yapmakta olduğu belirtildi.

ABD ve Güney Kore tatbikatın savunma amaçlı olduğunu açıklasa da Kuzey  Kore bu tatbikatların Kuzey'e saldırı hazırlığı olduğunu savunuyor.

Açıklamada, kullanılan füzelerin ABD'ye yönelik tehdit oluşturabilecek  menzile sahip olmadığı vurgulandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, nükleer faaliyetleri  nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana yaptırım uyguluyor.

Başkan Donald Trump'ın göreve gelmesinin ardından ABD, Kuzey Kore'ye  yönelik baskıyı artırdı. Son olarak ABD'nin girişimiyle hazırlanan ve Kuzey  Kore'nin ihracat gelirlerini üçte bir oranında azaltacak BM Güvenlik Konseyi  kararı 5 Ağustos'ta kabul edilmişti.

US Pacific Command confirms the projectiles launched were 3 short-range ile ilgili görsel sonucu