ABD Başkanı Donald Trump Nevada eyaletinin Reno şehrinde bugün kendisine destek verenlerle bir mitingte biraraya geldi.

Amerikan Lejyonu adlı Savaş Muharipleri Dernekleri Genel Kurulu'nda yaptığı ve prompter'dan okuduğu konuşmasında Trump, “Bizleri bölen yaralarımızı iyileştirme zamanı geldi. Artık bizleri birleştirecek, yeni bir birlik sağlayacak ortak değerleri bulmalıyız. Bizler tek devlet, tek vatan ve tek milletiz” dedi.

After angry rally, Trump calls for healing in Nevada ile ilgili görsel sonucu

Konuşmasını ülkede birlik çağrısına odaklayan Başkan Donald Trump, “Tenimizin rengi, maaş çeklerimizde yazan rakamlar ya da destek verdiğimiz partiyle değil, paylaştığımız insani değerlerle kendimizi tanımlamalıyız” diye konuştu.

trump,nevada ,reno ile ilgili görsel sonucu

Amerika Başkanı ülke içinde hiçbir sebeple teröre izin vermelerinin mümkün olmadığını ve buna karşı durmaya devam edeceklerini söyledi. Güvenlik güçlerinin çok başarılı işler çıkardığını söyleyen Trump, “Hepimizin kalbi ülkemiz için atıyor ve Amerika ulusal marşını duyduğumuzda hepimizin kalpleri gururla doluyor” diye konuştu.

Dün akşam Phoneix’te yaptığı ve yine tepkilere neden olan konuşmasının ardından Başkan Donald Trump’ın bugünkü konuşması, 'düne göre taban tabana zıt' yorumlarına neden oldu. Phoenix’te yaptığı konuşmada Trump, her ne pahasına olursa olsun Meksika sınırına duvar öreceğini söylerken basını da çok sert ifadelerle eleştirmiş ve basın mensupları için “ülkesini sevmeyen kötü insanlar” demişti.

Trump konuşmasının ardından yaklaşık 470 bin eski muharibin, muhariplik başvurularıyla ilgili bir kararnameye alkışlar arasında imza attı.

President Donald Trump speaks to the National Convention of the American Legion in Reno, Aug. 23, 2017. (Joshua Roberts/Reuters)

VOA