ABD Donanması'na ait savaş gemilerinin 2 ayda iki ciddi ölümlü kaza yapmasının ardından ABD Donanması, 7.Filo'nun Komutanı Koramiral Joseph Aucoin'in görevden alındığını duyurdu.

 

Joseph Aucoin ile ilgili görsel sonucu

Yapılan 2 cümlelik açıklamada donanmanın Auscoin'in 'komuta yeteneğine olan güvenini yitirdiği' belirtildi.
USS John McCain
ABD Donanması'ndan yapılan açıklamada, "Pasifik Filosu Komutanı Amiral Scott Swift bugün, kendisinin komuta yeteneğine olan güvenin yitirilmesi nedeniyle, 7. Filo Komutanı Koramiral Joseph Aucoin'i görevden aldı. Görev için önerilen, kabul edilen ve terfi ettirilen Tuğamiral Phil Sawyer hemen görevi devralacak" dendi.

Görevden alma kararı ABD Donanması'nın son 2 ayda 2 adet, son bir yılda ise 4 önemli kaza geçirmesinin ardından geldi.

USS John McCain
USS John McCain

Pasifik Filosu Komutanı Amiral Scott Swift daha önce '4 kazanın nedenlerinin özgün olduğunu ancak bunların yalıtılmış olaylar olarak görülemeyeceğini' söylemişti. 

Pazartesi günü  ABD destroyeri USS John McCain'in Singapur açıklarında bir petrol tankeri ile çarpışması nedeniyle 10 ABD'li denizci kaybolmuş, 5'i yaralanmıştı.

Haziran ayında ise USS Fiztgerald destroyeri Japonya karasularında bir kargo gemisiyle çarpışmış, olayda 7 ABD'li denizci hayatını kaybetmişti.

İki gemi de 7.Filo altında görev yapıyordu.

Yaklaşık 20 bin askerin görev yaptığı 7. Filo'da 50 ile 70 arasında savaş gemisi ve denizaltı ile 140 adet hava aracı bulunuyor.