ABD Başkanı Donald Trump'ın pazartesi günü açıkladığı A'fganistan'dan birliklerini geri çekmeme' kararının arkasındaki nedenlerden biri ortaya çıktı.

The Washington Post'un haberine göre ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, başkent Kabil sokaklarında yürüyen 3 mini etekli kadının 1972 tarihli siyah beyaz fotoğrafını ABD Başkanı Donald Trump'a göstererek, Afganistan'ın tekrar o günlere dönebileceği konusunda ikna etmeye çalıştı.

Trump'ın Yeni Afganistan Stratejisini Etkileyen Fotoğraf: Mini etekli Afgan Kadınlar ile ilgili görsel sonucu

Söz konusu fotoğrafın, Trump'ın yeni Afganistan stratejisini belirlemede etkili olduğu belirtiliyor.

Gazetenin haberine göre Trump'ın çalışanları, söz konusu fotoğrafı ABD'nin Afganistan'dan çekilmemesi için bir argüman olarak kullanıyor.

MİNİ ETEKLERİN YERİNİ BURKALAR ALDI

ABD Başkanı Donald Trump
1990'larda Taliban'ın Afganistan'da yayılmasıyla birlikte mini eteklerin yerini burkalar almış, Batı tarzı giyim yasaklanmıştı.

Taliban şuan Afganistan'ın sadece belli bölgelerine hakim olsa da, ülkenin geri kalanındaki çok sayıda kadın, kendilerini şiddetten ve önyargılardan koruduğu gerekçesiyle burka giymeye devam ediyor.

Hafta başında Trump, ABD'nin ‘en uzun savaş bölgesi' olan Afganistan'dan birlikleri geri çekmeyeceğini açıklamıştı.

Trump, ülkesinin 16 yıldır savaşta bulunduğu Afganistan'dan hızlı bir şekilde çekilmesinin 'öngörülebilir ve kabul edilemez' sonuçlarını önlemek için mücadele edilmesi gerektiğini söylemişti.

Trump'ın Yeni Afganistan ile ilgili görsel sonucu