ABD Başkanı Donald Trump, ticaret ofisine Çin'in ABD'den fikri mülkiyet hırsızlığı yapıp yapmadığını inceleme talimatı veren kararnameyi imzaladı.

Pekin'den ise, 'Ticaret savaşının kazananı olmaz' uyarısı geldi.

ABD Başkanı Trump, 2016'daki başkanlık kampanyasında verdiği söze uyarak, ticaret ofisine Çin'in ABD'ye ait fikri mülkiyetlere yönelik politika ve uygulamalarının soruşturulması emrini verdi.

1974 Ticaret Kanunu'nun 301. maddesi uyarınca Trump, imzaladığı başkanlık kararnamesi ile ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'ı soruşturma için görevlendirdi.

Kanunun ilgili kısmı, devlet başkanına, ülkenin sanayi kuruluşlarını diğer ülkelerin 'adil olmayan' ticari uygulamalarından korumak için söz konusu ülkelere tek taraflı vergi uygulama ve ticari kısıtlamalar getirme yetkisi veriyor.

Lightizer 'ABD'nin çıkarlarını koruma amacıyla tüm seçenekleri kullanarak, ABD'ye ait teknolojinin transferi ve ABD'ye ait fikri mülkiyetlere yönelik hırsızlık konusunda Çin'in politikalarını, uygulamalarını ve eylemlerini' soruşturacak.

ABD-Çin

'FİKRİ MÜLKİYET HIRSIZLIĞI HER YIL MİLYARLARCA DOLARA MAL OLUYOR'

Trump kararnameyi imzalarken yanında Ticaret Bakanı Steven Mnuchin ile ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross da hazır bulundu.

Trump açıklamasında "ABD şirketlerinin ve en önemlisi ABD'li işçilerin fikri mülkiyetlerini koruduğumuzdan emin olmak için sağlam adımlar atıyoruz. Yabancı ülkelerin yaptığı fikri mülkiyet hırsızlığı ülkemizde milyonlarca kişinin işine ve her yıl milyarlarca dolara mal oluyor" dedi.

'PAZAR ERİŞİMİ KARŞILIĞINDA DEĞERLİ TEKNOLOJİLERİN TRANSFERİNİ ZORLAYAN ÜLKELERE KARŞI ÇIKACAĞIZ'

"Pazar erişimi karşılığında ABD şirketlerini değerli teknolojilerini yasal olmayan şekilde transfer etmeye zorlayan her ülkeye karşı çıkacağız. ABD'nin işlerini yok eden korsanlık ve sahtekarlık ile mücadele edeceğiz" diyen Trump "Washinton artık buna daha fazla göz yummayacak" diyen Trump, 'ABD'nin güvenliği ve zenginliği için hayati önemdeki' patentler, telif hakları ve diğer fikri mülkiyetleri koruma sözü verdi.

ABD'den Çin'le ticareti soruşturma kararı ile ilgili görsel sonucu

​Soruşturma sonunda Çin'e yaptırım uygulanma ihtimali bulunuyor.

ÇİN'DEN TRUMP'A: HERKES KAYBEDER

Trump'ın Çin'e yönelik bu adımına Çin Dışişleri'nden yanıt geldi.

Çin Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying "Ticaret savaşı yapmanın bir geleceği yok. Bunun kazananı olmaz, herkes kaybeder" dedi.

Hua, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyelerinin, uluslararası kuruluşun kurallarına uymaları gerektiğini de vurguladı.