Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan tropikal kasırga döneminin 2010 yılından bu yana en aktifi olabileceği uyarısında bulunuldu.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), ABD'deki kasırga sezonunun tahmin edilenden de kötü olabileceği konusunda uyardı.

US hurricane season could be busiest in 7 years

Açıklamada, kasım ayında sona erecek sezonda fırtınaların bölge halkının yaşamını büyük ölçüde etkilemesinin beklendiği bildirildi.

Kasırga sezonu bitene kadar ülkede görülecek ortalama 19 tropikal fırtınadan 5’inin "büyük kasırga" şeklinde gerçekleşeceği bildirildi.

Tahliye emirleri verilmesi durumunda herkesin bu uyarılara dikkat etmesi çağrısı yapıldı.

Tropical hurricane US ile ilgili görsel sonucu

MİLYARLARCA DOLARLIK ZARAR 

Kasırgalar ABD'de can kayıpları dışında milyarlarca dolarlık maddi kayıplara neden oluyor. Ulusal Kasırga Merkezinin hesaplamasına göre, 2005'teki Katrina Kasırgası 108 milyar dolarlık bir zarara yol açtı. Kuzey Teksas Üniversitesi Profesörü Bernard Weinstein'e göre ise Katrina Kasırgası'nın ABD ekonomisine zararı 250 milyar doları buldu.

650 binden fazla evi tahrip eden ve 8 milyon abonenin elektriklerin kesilmesine neden olan 2012'deki Sandy Kasırgası'nın verdiği zarar ise 50 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. 2008'deki Ike Kasırgası 29,5 milyar dolarlık, 2011'deki Irene Kasırgası da 15,8 milyar dolarlık zararlara yol açmıştı.

Kasırgaların, Meksika Körfezi'nde etkili olup ABD'nin büyük petrol tesislerinin bulunduğu bölgede hasara yol açması halinde ülkenin stratejik petrol rezervlerini de etkileyebileceği ve petrol fiyatlarının yükselmesi dahil birçok ekonomik sonuçlarının olabileceği belirtiliyor.

İlgili resim