Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), YPG ve PYD'nin terör örgütleri listesine alınması için BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) başvuruda bulundu.

Sputnik'e konuşan SMDK Başkan Yardımcısı Abdurrahman Mustafa, YPG'nin terör listesine alınması için başvuruyu birkaç gün önce yaptıklarını söyledi.

Suriye hükümeti karşıtı SMDK, YPG ve PYD'nin terör listesine alınması için Birleşmiş Milletler (BM)'ye başvuruda bulundu. 

Konuyla ilgili SMDK Başkan Yardımcısı Abdurrahman Mustafa, Sputnik'e konuştu.

'PYD'Yİ PKK'NIN UZATISI OLARAK GÖRÜYORUZ'

YPG güçleri
YPG ve PYD'in terör listesine alınması için SMDK olarak BM'ye başvurduklarını belirten Mustafa," Başvuruyu SMDK Hukuk Bürosu Başkanı yaptı. Başkan tarafından yazılan bir yazı. Birkaç gün önce başvuruyu yaptı. Başvuru yazısında Kürt milisler deniliyor. Biz bunu tasvip etmiyoruz. Biz SMDK olarak PYD'yi Kürtlerin temsilcisi olarak asla görmüyoruz. PYD'yi PKK'nın bir uzantısı olarak görüyoruz" dedi.

YPG

Mustafa, PYD'yi totaliter olmakla da suçladı. 

PYD'nin Rakka ve Tel Abyad'da demografik yapıyı değiştirdiğini ve insan hakları ihlallerinde bulunduğunu iddia eden Mustafa, Tel Abyad'daki demografik yapının değişmesini Af Örgütü'nün belgelediğini dile getirdi.

Suriye'de siyasi muhalefetin çatı örgütü olarak görülen SMDK, 2012'de Katar'ın başkenti Doha'da kurulmuştu.

YPG/US ile ilgili görsel sonucu