ABD genelinde 12 eyalette görülen salmonella salgını  nedeniyle New York kentinde bir kişi hayatını kaybetti.

Sağlık yetkilileri, New York eyaletinde 13 salmonella vakasına  rastlandığı, eyaletin en büyük kenti New York'ta bir kişinin salgın yüzünden  yaşamını yitirdiği duyuruldu.

ABD genelinde ise 12 eyalette 46 kişinin salmonella salgınından  etkilendiği açıklandı.

New Jersey eyaletinde 12 salmonella vakasının rapor edildiği ülkede,  Virginia'da 6, Maryland'te 5, Pensilvanya'da 4 vakaya rastlandı.

Iowa, Kentucky, Louisiana, Massachusetts, Minnesota, Texas ve Utah  eyaletlerinde de birer kişide salmonella bakterisi görüldü.

, salmonella ,,Caribena marka Maradol  papaya ile ilgili görsel sonucu

Salgınla ilgili açıklama yapan ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA),  salmonella bakterisinin Teksas merkezli Grande Produce firmasının 7 Temmuz-18  Temmuz tarihleri arasında ülke çapında dağıttığı Caribena marka Maradol  papayalarında görüldüğünü belirterek, halktan bu markanın ürünlerinden uzak  durmalarını istedi.

Açıklamasında, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC)  eyaletlerdeki sağlık yetkilileriyle bu konuda birlikte çalışma yürüttüklerini  bildiren FDA, salgının görüldüğü papayaların Meksika'dan ithal edildiğini  belirtti.

Salmonella bakterisi bulunan kişilerde ishal, kusma, mide ağrısı ve  ateş görülüyor. Salgının özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi  zayıf insanlarda çok daha ciddi rahatsızlıklara neden olabileceği belirtiliyor.

New york ,hospital ,ambulance ile ilgili görsel sonucu