Amerika’da yatırım yapmak isteyen Türklere verilen E-2 yatırımcı vizesinde son 5 yılda yüzde 300 artış var.

 New York Barosu Avukatı Gökhan Yazıcı, Amerika’nın bu ülkede iş yapmak ve yaşamak için verdiği E-2 yatırımcı vizesi alan Türk yatırımcı sayısında son 5 yılda yüzde 303 artış olduğunu söyledi. Yazıcı, sadece geçen yıl bu vizeden yararlanan Türk yatırımcı sayısının 769 ve bir önceki yıl göre artışın yüzde 180 olduğunu kaydetti.

Amerika ile ticaret ve dostluk anlaşması bulunan Türkiye’nin de dahil olduğu bazı ülke vatandaşlarına bu ülkede iş yapmak ve yaşamak için söz konusu vizenin verildiğini anlatan Yazıcı, “Amerika’da yeni bir işletme açmak, ya da mevcut bir işletmeyi satın almak veya mevcut bir işletmeye kontrolün E-2 yatırımcısında olacağı bir ortaklık yapısı içerisinde ortak olmak suretiyle bu vizeyi almak mümkün. Bu vize sahibi yatırım yaptığı işletmeyi sevk ve idare etmek ve geliştirmek için Amerika’da yatırım yaptığı işletmede çalışmak üzere veriliyor” dedi. 

Yazıcı, ana yatırımcının dışında işletme tarafından ise alınacak ve işletmenin verimli çalışması için hayati derecede öneme sahip olduğu belirtilen kişilerin de de bazı belirleyici şartları karşılamaları halinde bu vizeden yararlandıklarını ifade etti.

“Türk yatırımcı sayısı artıyor”

Geçen yıl Türkiye’den 769 yatırımcının bu vize türünden yararlandığını ifade eden Yazıcı, “Türkler’in bu vize türüne ilgisi uzun bir zamandır artarak devam ediyor. Bunu, 2012-2016 yıllarının, yanı son 5 yılın, vize istatistiklerine bakıldığında bile açıkça görmek mümkün. 5 yıllık dönemde Türkiye’den bu vizeden yararlanan sayısı yaklaşık yüzde 303 artış göstermiş. Sadece son 2015 yılından 2016 yılına 1 yıldaki artış sayısı ise yüzde 180” diye konuştu. Bu vizeyi alabilmek için yatırım yapılan işin, başarılı olma şansının yüksek olmasını temin etmek bakımından yeterli sermaye ile fonlanmış olması gerektiğini de kaydeden Yazıcı, yatırım miktarına ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Federal mevzuatta, kesin bir para tutarı belirtilmemiş, ancak onun yerine ‘önemli miktar’ yatırım ifadesi kullanılmıştır. Yatırımın önemli miktar olup olmadığının belirlenmesinde orantıya bakılır. E-2 vize konusu işi işletmek ya da sıfırdan kurmak için gereken para azaldıkça, önemli miktar şartını yerine getirecek sermaye oranı da artacak.

Amerika yatırımcı programını değiştiriyor