ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın aldığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığının, bunun hayata geçmesi halinde ise ABD için endişe kaynağı olacağının altını çizdi.

ABD, Türkiye ile Rusya arasında uzun süredir devam eden S-400 görüşmelerine ilişkin endişelerini dile getirdi.

S-400
Kolorado'da düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu'nda konuşan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford şunları söyledi: "Basında doğru olmayan bir haber vardı, Türkiye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almadı. Alırlarsa bizim için endişe kaynağı olur ama almadılar."

Bu arada Dunford, Moskova’nın oluşturduğu 'muazzam tehdidin', İran, Çin ve Kuzey Kore’den doğan tehditlerle 'yarışabileceğini' ama askeri alanda en büyük potansiyelin yine Rusya’nın elinde olduğunu kaydetti. Dunford, bu nedenle hem askeri alanda hem de siber güvenlik alanında Kremlin ile rekabet edilmesi ve aynı zamanda NATO ile ortaklık ilişkilerinin güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

"ESAD'IN MESAJIMIZI ALDIĞINI DÜŞÜNMEK İSTİYORUM, ZAMAN GÖSTERECEK, 7 NİSAN'DAN BERİ HİÇ KULLANMADI"

Öte yandan Dunford, Şayrat hava üssünü vurdukları 7 Nisan'dan bu yana Suriye'nin kimyasal silah kullanmadığını söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, ABD'nin ne demek istediğini anladığını savunan Dunford şu ifadeleri kullandı: "Esad'ın, kimyasal silah kullanımının kabul edilemez olduğuna ve bu silahları kendi halkına karşı kullanmasının birtakım sonuçlar doğuracağına yönelik açık mesajımızı aldığını düşünmek istiyorum. Zaman gösterecek. 7 Nisan'dan beri kimyasal silah kullanmadı."