ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Michael Pompeo, Rusya'nın ABD’ye zarar vermek istediğini ileri sürdü.

 

Suriyeli muhalifler
ABD’nin Colorado eyaletinde düzenlenen güvenlik forumunda konuşan Pompeo, Rusya’nın 'ABD’ye zarar vermeyi sevdiği' için Suriye’deki olaylarda yer aldığını iddia etti. ABD’nin buna karşı koyması gerektiğini belirten Pompeo, Beyaz Saray'ın şimdiki idaresinin, bir önceki idareye göre Moskova’ya karşı çok daha sert davrandığını sözlerine ekledi.

The Washington Examiner’in bildirdiğine göre Pompeo, Rusya’yı kastederek “Hayatımızı zora sokabilecek her türlü yerleri bulmak istiyorlar” dedi. Rusya ile ABD arasındaki ilişkileri tarif etmesi istenen CIA Direktörü, bunun ‘karmaşık bir konu’ olduğunu söyledi.

Terörle mücadele konusunda Rusya ile ABD arasındaki işbirliğinin gelişeceğini umduğunu belirten Pompeo, aynı zamanda Moskova’nın Suriye’deki varlığının amacının IŞİD militanlarıyla mücadele olduğundan şüpheli olduğunu, Rusya’nın IŞİD’le mücadeleye sunduğu katkının minimum seviyede olduğunu öne sürdü.

İlgili resim

Konuşmasında Rusya’nın ABD’deki seçimlere müdahale ettiğine yönelik iddialara da değinen Pompeo, Moskova’nın ülkede yapılan son oylamalara en az 3 kez müdahale ettiğinden emin olduğunu, Rusya’nın ayrıca 70’li yıllardaki seçim sürecine müdahale etmeyi denediğini iddia etti.