Kuzey Kore'ye turistik turlar düzenleyen seyahat acenteleri, ABD'nin vatandaşları için bu ülkeye seyahat yasağı getirmeye hazırlandığını bildirdi.

BBC'nin haberine göre, ABD'den Kuzey Kore'ye tur düzenleyen Çin merkezli 'Koryo' ve "Young Pioneer" şirketleri, ABD'nin, vatandaşlarının bu ülkeye gitmelerini yasaklayacağını iddia etti.

Kuzey Kore
YASAĞIN 27 TEMMUZ'DAN SONRA 1 AY İÇİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ BEKLENİYOR

Young Pioneer'den yapılan yazılı açıklamada, "ABD hükümetinin, vatandaşlarının Kuzey Kore'ye seyahatine izin vermeyeceği bilgisini aldık. Yasağın 27 Temmuz'dan sonraki 30 gün içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. 30 günlük yasal sürede Kuzey Kore'ye seyahat eden ABD vatandaşlarının pasaportları ABD yönetimince iptal edilecek" ifadeleri kullanıldı.

Young Pioneer Şirket yetkilisi Rowan Beard, BBC'ye yaptığı açıklamada, seyahat yasağı bilgisinin İsveç'in Pyongang Büyükelçiliği'nden alındığını kaydetti.

Kuzey Kore ile resmi diplomatik ilişkisi bulunmayan ABD, ülkedeki işlerini İsveç Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştiriyor.

Şirket, artık ABD'den Kuzey Kore'ye turist götürmeyeceğini açıkladı. ABD yönetimden şu ana kadar konuya yönelik açıklama gelmedi.

ÜLKESİNE KOMA HALİNDE GÖNDERİLEN ABD'Lİ ÖĞRENCİ WARMBİER TUR ŞİRKETİ İLE SEYAHAT ETMİŞTİ

Young Pioneer geçen yıl turist olarak gittiği Kuzey Kore'de tutuklanan ABD'li Otto Warmbier'in hizmet aldığı şirket.

Virginia Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğrencisi Warmbier, geçen yıl turist olarak gittiği Kuzey Kore'de bir otelden propaganda tabelası çaldığı ve böylece 'devlete karşı suç işlediği' gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Yargılama sonucunda 15 yıl ağır iş cezasına çarptırılan Warmbier, tutuklandıktan bir süre sonra beyin dokusunun ciddi hasar görmesi nedeniyle komaya girmiş ve yaklaşık bir yıl gözetim altında kalmıştı.

Kuzey Kore'de 15 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılıp Ohio eyaletindeki evine getirilen 19 Haziran'da hayatını jaybetmişti.