Turkishny.com - AA

Türk Amerikan toplumu "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü"nde FETÖ lideri Fethullah Gülen’i Pensilvanya’daki çitliğinin önünde protesto ettiler.

15 Temmuz Darbe girişiminin talimatını veren FETÖ lideri Fethullah Gülen, kapısında ABD’li polislerin beklediği Pensilvanya’daki çitliğinin önünde 15 Temmuz Darbe Grişiminin yıl dönümünde protesto edildi.

Sabahın erken saatlerinde FETÖ liderinin çiftliği önünde toplanmaya başlayan kalabalık yüzlerine Ömer Halisdemir’in maskesini takarak pankartlar açtılar. Darbeci general Semih Terzi’yi alnından vurarak öldürüp darbe girişiminin seyrini değiştiren ardından şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir'in maskesini takan grubun açtığı Fethullah Gülen’in Türkiye’nin Bin Ladin’i olduğunu, 15 Temmuz Darbe girişiminin planlayıcısı olduğu ve FETÖ terör örgütünün ABD’deki yapılanmasını anlatan pankartlar dikkat çekerken, Trump yönetimine Türkiye’nin en çok aranan teröristi Fethullah Gülen’i iade etmesi çağrısı yapıldı. Protesto gösterisi Anadolu Ajansı ve TRT tarafından da canlı olarak yayınlandı.

 

Protesto gösterisi sırasında Rıdvan Sezer, Turkish American Cultural Society (TACS), Turkishny.com Haber Portalı, Turkish American News.com,  Fetofacts.us, Turkish Action Alert adına şu basın açıklamasını okudu;

Türk Amerikan toplumu olarakTurkish American Cultural Society (TACS), Turkishny.com Haber Portalı, Turkish American News.com,  Fetofacts.us, Turkish Action Alert önderliğindeTürk Amerikan ilişkilerine en büyük zararı veren FETÖ terör örgütü lideri Fethullah Gülen’i protesto etmek üzere bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Terörist Fethullah Gülen ve FETÖ terör örgütü üyeleri yaptıklarının hesabını verinceye ve Gülen Türkiye’ye iade edilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. ABD hükümeti FETÖ lideri Gülen’i ve ABD’ye kaçan diğer teröristleri korumaktan vazgeçmeli ve onları Türkiye’ye iade etmelidir diyor ve 15 Temmuz 2016 günü yaşananları bugün burada tekrardan Amerikan kamuoyuna anlatmak istiyoruz.

15 Temmuz 2016'da Türkiye Cumhuriyeti demokrasisi, FETÖ terör örgütü lideri Fetullah Gülen’in talimatı ile başlayan bir darbe girişiminde test edildi. Fakat bu darbe girişimine Türk halkı en güzel cevabı vererek demokratik olarak seçilen Türkiye hükümetini devrilmesine engel olmuş ve demokrasisine sahip çıkmıştır.

FETO terör örgütü üyesi olan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin içinde küçük bir kısmını oluşturan 1 dolara satılmış vatan hainleri, 248 masum insanı şehit etmiş, 2,196 kişiyide yaralamıştır.

FETO darbe öncesi, orduya, polise ve Türkiye'deki istihbarat ağına sıkı bir hiyerarşik düzen içinde sızmış gizli bir terör örgüttüdür. FETO terör örgütü üyeleri Türkiye'ye ilaveten ABD’de dahil olmak üzere 170'den fazla ülkede hükümetlere, sivil toplum örgütlerine, okullara ve diğer öğrenim merkezlerine sızmışlar veya üzerlerinde etki oluşturmuşlardır. FETO terör örgütü üyelerinin Gülen'in komutası altında hareket ettiği ve gerektiğinde kan dökmekten bile çekinmedikleri gerçeğini göz önüne alındığında FETÖ’nün faaliyet gösterdiği bütün ülkeler için tehdit oluşturduğu çok açık bir gerçektir

Amerika Birleşik Devletleri'nin 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin talimatını veren terör örgütü lideri Gülen’i Türkiye’ye iade edip Türk Amerikan ilişkilerini onarması ve bir avuç teröristi 75 milyon Türk vatandaşına tercih etmediğini göstermesi gerekmektedir.

Bizler bugün burada Amerikan kamu oyuna ve Trump hükümetine seslenerek bir müttefiğe yakışanı yap ve FETÖ terör örgütü lideri Fethullah Gülen’i ve darbe sonrası ABDye kaçan diğer teröristleri adil bir şekilde yargılanmak ve yaptıklarının cezasını çekmek üzere Türkiye’ye iade et diyoruz.

Polis göstericilere izin vermedi

Öte yandan sabah saatlerinde malikanenin bulunduğu sokağa gelen göstericilere ve basın mensuplarına sınırlı bir alan ayıran ABD polisi, kısa bir süre sonra alanda bulunan herkesi sokağın dışına çıkardı.

AA muhabirini de görevini yaparken sokaktan uzaklaştıran polis, FETÖ malikanesinin yöneticisinin kendilerini aradığını ve sokaktaki kişilerin rahatsızlık verdikleri gerekçesiyle uzaklaştırılmasını istediğini belirtti.

Sokak tamamen kapatıldı

Bu açıklamayla birlikte sokağın iki başını tamamen kapatan polis, içeriye kimsenin girip çıkmasına izin vermedi. Halka açık bir alan olan sokağın sadece bir sakinin şikayeti üzerine ulaşıma kapatılması tepki çekti.

Darbe girişiminin 1. yıl dönümünde FETÖ’nün malikanesine yansıyan korku ve tedirginlik aşırı güvenlik önlemleri olarak ortaya çıkarken, malikanenin kapıdaki bir görevlisinin protestocuları ve basın mensuplarını kameraya kaydetmesi de dikkatlerden kaçmadı.

"Kendini darbeden uzak gösterebilme" tedirginliğiyle son olarak Amerikan Ulusal Halk Radyosuna (NPR) mülakat veren elebaşı Gülen'in malikanedeki çalışanlarının, malikane çevresinde yapılacak gösteri ve haberleri engellemek için polisin de yardımıyla yoğun bir çaba içinde olması dikkati çekti.

Türkiye'nin ABD'li yetkili makamlara iade başvurusunda bulunduğu FETÖ elebaşı Gülen, 1999'dan beri Pensilvanya eyaletinin Saylorsburg bölgesindeki malikanesinde ikamet ediyor.