15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı öncesi İngiliz kanalına konuşan Erdoğan “AB, ‘Biz Türkiye’yi alamayız’ derse, bu bizi rahatlatır, biz de B ve C planımızı uygulamaya koyarız” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yayımlanan "HARDtalk" programına verdiği özel mülakatta Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkileri hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu ve yöneltilen soruları yanıtladı.

"Türkiye sizce AB'nin içinde mi yoksa dışında mı kalsa daha iyi olur? Sizin kişisel görüşünüz nedir? İçeride olmak mı daha iyi, dışarıda kalmak mı daha iyi?" şeklindeki soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi biz, verdiğimiz sözü tutuyoruz. Fakat AB, bu noktada bize karşı çok açık, net olur da mesela biz Türkiye'yi AB'ye alamayız derse, bu bizi rahatlatır.

Biz de B planımızı, C planımızı uygulamaya koyarız.Yani bizim için AB olmazsa olmaz bir yer değil.Türkiye ayakları üzerinde duran, bugün kişi başına milli geliri 11 bin doları aşmış bir ülke" ifadesini kullandı.