ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, İstanbul'daki Petrol Zirvesi’ne katıldıktan sonra Kuveyt'e geçti. Öncesindeyse Türkiye ile ilişkileri değerlendiren Amerikalı bakan "Karşılıklı güveni kaybettik. Ama bu ilişkileri onarmak için çabalıyoruz" dedi.

İstanbul'daki Petrol Zirvesi’ne katılan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye ile ilişkileri değerlendirerek, "Karşılıklı güveni kaybettik. Ama bu ilişkileri onarmak için çabalıyoruz" dedi. 

Tillerson, Türkiye ziyaretini ülkesinin İstanbul'daki başkonsolosluğunu ziyaret ederek tamamladı. 

Güvenin her ilişkinin temeli olduğunu vurgulayan Tillerson, Türkiye ile karşılıklı olarak güveninin yeniden inşası için yoğun çaba harcadıklarını söyleyerek şunları ifade etti: 

abd rex tillerson körfez ziyaret100717.jpg
"Türkiye ile ilişkilerimiz bir süredir gergindi. Şimdi bu ilişkileri onarmaya başladığımızı umuyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la üç farklı zamanda toplam 6 saat süren görüşmeler gerçekleştirdik. Her toplantıda aramızdaki diyalog dikkate alınırsa işlerin daha iyiye gittiğini düşünüyorum. Aramızda karşılıklı kaybolan güveni yeniden sağlamaya başladık. Onlar bize olan güveninin bir kısmını, biz de onlara olan güvenimizin bir kısmını kaybetmiştik. Bu güveni yeniden sağlamak için yoğun şekilde çalışıyoruz. Bildiginiz gibi güven her iliskinin temelidir."

Tillerson konuşmasında Türkiye'nin önemine de dikkat çekerek, “Önümüzde hala birçok sorun var ama bu ilişkiler birçok nedenden dolayı Amerika açısından çok ama çok önemli. Güvenlikten, ekonomik fırsatlara kadar birçok konuda Türkiye büyük öneme sahip. Aynı zamanda Türkiye stratejik bir geçiş noktasında yer alıyor. Bu nedenlerden dolayı Türkiye'yle ilişkilerimizi mutlaka onarmamız gerekiyor. Bu yolda ilk adımları attığımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye'den sonraki durağı Kuveyt oldu.

Tillerson, sırasıyla Katar ve Suudi Arabistan'da da temaslarda bulunacak. Tillerson'ın Körfez temasları, Katar krizinin çözümü için bir adım olarak görülüyor.