Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye ve Irak'taki kalelerine yönelik operasyonlar sürerken örgütün lideri Ebubekir Bağdadi'nin akıbeti belirsizliğini koruyor.

Daha önce Rusya, Irak ve İran'dan Bağdadi'nin 28 Mayıs'tan Suriye'nin Rakka kentinde öldürüldüğünün düşünüldüğü yönde açıklama gelmişti. Irak basınında çıkan haberler ise DEAŞ'ın önemli vaizleri arasında gösterilen Ebu Kuteybe'nin geçtiğimiz cuma günü hutbede Bağdadi'nin ismini söylerken gözyaşlarına boğulduğu ve bu durumun örgütün liderinin öldüğüne kanıt olduğu kaydedilmişti.

Dün çıkan haberlerde de Kuteybe'nin örgüt tarafından infaz edildiği öne sürüldü. Irak merkezli Alsumaria News'in Musul'daki bir kaynaya dayandırdığı haberine göre Kuteybe, "isyana teşvikten" Telafer'de tutuklandı. Daha sonra da diri diri yakılarak infaz edildi. Bu haberin Rusya'nın gerçekleştirilen hava saldırıları sırasında Bağdadi'nin büyük ihtimalle öldürülmüş olabileceği yönündeki açıklamalarının ardından gelmesi, terör örgütü liderinin ölmüş olduğu ihtimalini güçlendirdi.

/images/stories/date/070417/headline-news/070417-dea-vaizine-badadi-infaz-1.jpg
DEAŞ'LI ESKİ NATO GÖREVLİSİ ÇIKTI

Rus Sputnik haber ajansının Alsumaria News'ten aktardığına göre yerel bir kaynak Bağdadi'nin hayatta olup olmadığını sorgulayanların örgüt içindeki liderlik kargaşasını teşvikten 50 kırbaç cezasına çarptırılmasına, öldüğünü söyleyenlerin de diğer örgüt üyelerinin gözleri önünde yakılmasına karar verildiğini aktardı. Öte yandan Suriye'de öldürülen Kosovalı DEAŞ komutanı Lavdrim Muhaceri'nin daha önce Kosova'da NATO bünyesinde görev yaptığı iddia edildi. İtalyan Espresso gazetesi, Muhaceri'nin Kosova'daki ABD üssünde ve Afganistan'daki NATO birliğinde görev yaptığını öne sürdü.