Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanları çarşamba günü Mısır'da bir araya gelecek ve Katar'ın cevabını görüşecek.

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin dışişleri bakanları, çarşamba günü Katar krizini görüşmek için Mısır'da bir araya gelecek.

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn Ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Katar'a sunduğu talepler için verilen 10 günlük süre sona erdi.

Kuveyt Resmi Haber Ajansı, Katar'ın resmi cevabını Kuveyt'e ilettiğini açıkladı. Katar'ın talepleri kabul edip etmediği belirtilmedi.

Ayrıca Kuveyt, dört ülkeden Katar'a 2 günlük ek süre verilmesini istedi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır'ın, Kuveyt'in, talep listesine cevap vermesi için Katar'a verilen sürenin 48 saat uzatılması isteğini kabul ettiği bildirildi.

Söz konusu 4 ülkenin yayımladığı ve Suudi Arabistan Haber Ajansı SPA'da yer alan ortak yazılı açıklamada, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın Katar'a verilen sürenin 48 saat uzatılması yönündeki talebinin kabul edildiği belirtildi. Kuveyt'in talebinin kabulüne gerekçe olarak, "Katar hükümetinin resmi cevabını pazartesi günü teslim edeceğini teyit etmesi" gösterildi.

Açıklamada, abluka uygulayan ülkelerin, Katar'ın cevabının incelenmesinin ardından cevabını açıklayacağı kaydedildi.

Kuveyt Emiri Sabah, Katar'a verilen sürenin pazar gecesi dolması ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani'nin Kuveyt'e pazartesi günü giderek ülkesinin resmi cevabını iletecek olması nedeniyle sürenin 48 saat daha uzatılmasını talep etmişti.

4 Ülkeden 'Katar' Adımı ile ilgili görsel sonucu