ABD Başkanı Donald Trump, eski Başkan Barack Obama'nın Küba’yla başlattığı normalleşme sürecini iptal ettiğini açıkladı.

Trump, ABD'de Kübalı göçmenlerin yoğunluklu olarak yaşadığı Miami'de yaptığı konuşmada, ABD'nin Küba politikasını değiştirdiklerini belirterek, "Derhal yürürlüğe girmek üzere, önceki ABD yönetiminin Küba ile yaptığı tek taraflı anlaşmayı iptal ediyorum." dedi.

Trump, Obama yönetiminin, 2014'ün sonunda 50 yılı aşkın süredir diplomatik bağı bulunmayan ve ekonomik yaptırım uygulanan Küba ile aldığı ilişkileri normalleştirme kararının sadece Küba hükümetinin menfaatine olduğunu söyledi.

Anlaşmanın Küba ve Amerika halkının menfaatlerini göz önünde bulundurmadığını kaydeden Trump, "Küba'ya yapılan yatırımlar ve turizm, doğrudan askeriyeye kazanç sağlıyor. Rejim parayı alıyor ve piyasayı kontrolü altında tutuyor. Son (ABD) yönetiminin aldığı Başkanlık Kararnamesinin sonucunda Küba'da baskı, demokratik hareketlere ve barışa saldırı arttı." ifadesini kullandı.

Küba'da yaşanan insan hakları ihlallerini takip ettiklerini belirten Trump, "Yakında özgür bir Küba'ya kavuşacağız." diye konuştu.

Trump, bu süreçte iki ülkenin büyükelçiliklerinin görevlerine devam edeceğini açıkladı.

OBAMA, 88 YIL SONRA İLK ZİYARET EDEN ABD BAŞKANI'YDI

ABD Başkanı Barack Obama, Mart 2016 tarihinde Küba Devlet Başkanı Raul Castro’yla görüşmek üzere Küba'nın başkenti Havana’ya gitmişti. Obama, 88 yıl aradan sonra Küba'yı ziyaret eden ilk ABD lideri olmuştu. Obama, "Küba'ya değişim gelecek ve sanıyorum Raul Castro bunu anlıyor" demiş ve Küba'nın bağımsızlık kahramanı Jose Marti'nin Devrim Meydanı'ndaki anıtını ziyaret etmişti.

Küba’yı en son ziyaret eden ABD lideri 1928 yılında Calvin Coolidge olmuştu.