Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Katar ile bazı Körfez ülkeleri arasında yaşanan sorunlara ilişkin, "Türkiye ve Erdoğan bu sorunu çözmek için elinden geleni yapıyor. Meselelere çözüm yolu bulmak için buraya geldim." dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Katar'a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Katar'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Katar ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Katar kardeş bir ülke ve Katarlılar bizim kardeşimiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani arasındaki ilişki de örnek bir ilişki. Şimdi bir kriz var. Türkiye ve Erdoğan bu sorunu çözmek için elinden geleni yapıyor. Bu yüzden burayı ziyaret ediyorum. Dayanışma içerisinde olduğumuzu göstermek ve Katar’la diğer bazı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasındaki meselelere çözüm yolu bulmak için buraya geldim."

Katar'ın bu kriz karşısında sergilediği tavrı nasıl bulduğunun sorulması üzerine Çavuşoğlu, "Konuştum herkes Katar’ın sakin ve düzgün bir davranış sergilediğini ve tansiyonu asla yükseltmediğini söylüyor. Katar’ın sağlam ve güçlü durmasına rağmen tansiyonu yükseltmemiş olmayışına herkes büyük saygı duyuyor." dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Katar'a verdiği destek ve çözüm arayışlarına katkısıyla ilgili bir soruya, "Doğruyu söylemek zorundayız. Bu bizim birine karşı olduğumuz ya da taraf tuttuğumuz anlamına gelmiyor. Yanlış bir şey varsa söylemek zorundayız. Yalnız bu yanlıştır demek sorunu çözmüyor. Bunu çözmemiz lazım. Kardeş ülkeler arasında böyle bir durumu görmek istemiyoruz." yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye ve Erdoğan sorunu çözmek için elinden geleni yapıyor
Çavuşoğlu ve Zeybekci, Katar Emiri Al Sani ile görüştü 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile görüştü.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Katar'a gelen Çavuşoğlu ve Zeybekci, burada Katar Emiri Al Sani ile bir araya geldi.

Görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam eden görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, söz konusu kararlardan birkaç gün sonra yayımladıkları ortak bildiride ise Katar tarafından desteklendiği öne sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddiasıyla "terör listesine" alındığını açıklamıştı.

AA