Chicago kentinde polisten kaçarken yaklaşık 2 bin 500 kişinin teravih için toplandığı camiye yönelen üç silahlı soyguncuya filmleri aratmayan operasyon düzenlendi.

Kentin Bridgeview bölgesindeki Cami Vakfı yakınlarında teravih namazı sırasında yaşandı.

Otomobilleriyle polisten kaçan 3 soyguncu, Cami Vakfı’nın bulunduğu sokağa gelince otomatik silahlarıyla birlikte araçlarından indi.

Yaklaşık 2 bin 500 kişinin bulunduğu camiye yönelen soyguncuların olası bir saldırıda bulunma ihtimali üzerine bölgeye takviye ekip isteyen polis, öncelikle Chicago’ya gelen Türk devlet büyüklerinin de ziyaret ettiği camiyi ablukaya alarak soyguncuların içeri girmesini engelledi.

Yüzlerce polisten oluşan takviyenin gelmesiyle ablukayı genişleten polis, bölgeye helikopterler ve SWAT timleri sevk etti.

Operasyon süresince cemaatin camiden ayrılmasına izin verilmedi

Filmleri aratmayan bir “insan avı” başlatan polis yaklaşık 3 saat süren operasyon sonunda en az bir kişiyi gözaltına aldı. Polis, operasyon süresince aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu cemaatin camiden ayrılmasına izin vermedi.

Chicago Başkonsolosu dakikalar önce olay yerinden ayrıldı

Bu arada, Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar’ın da katıldığı Cami Vakfı’nın kentin ileri gelen din ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine verdiği geleneksel iftar programı da polis ablukası içinde kaldı. Olaydan dakikalar önce bölgeden ayrılan Acar’ın herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadığı öğrenildi. 

Chicago ,umut acar ile ilgili görsel sonucu

Olayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

AA