ABD, iki Çin jetinin, Doğu Çin Denizi'ndeki uluslararası hava sahasında, radyasyon taraması için göreclendirilmiş bir ABD keşif uçağının yolunu 'profesyonelce davranmayarak' kestiğini açıkladı.

ABD'li yetkililer, olay sırasında uçaklarının bölgedeki uluslararası hava sahasında radyasyon taraması yaptığını ve Çin jetlerinden birinin ABD'ye ait WC-135 tipi uçağa 45 metre kadar yaklaşıp ters dönerek uçağın üzerine geçtiği belirtildi.

'PROFESYONELCE DAVRANILMADI'

Pasifik Hava Kuvvetleri sözcüsü Yarbay Lori Hodge yaptığı açıklamada "Çarşamba günü uluslararası hukuka uygun şekilde uluslararası hava sahasında rutin görevini yapan bir WC-135 uçağına Çin'e ait iki SU-30 uçağı yaklaştı" dedi.

Hodge "WC-135 uçağındaki mürettebat Çinli pilotun manevralarının ve her iki jetin hızları ile yakınlığının profesyonelce olmadığını söyledi" dedi.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi vermekten kaçınan Hodge olayla ilgi diplomatik ve askeri kaynakların Çin ile temasa geçebileceğini belirterek "Bunu Çin ile özel olarak tartışmayı tercih ederiz. Bu, bizim ilerideki manevralarda kazalardan kaçınmak içim Çinli mevkidaşlarımızla güven oluşturmamıza katkı sağlar" dedi.

Çin ve Japonya'nın üzerinde hak iddia ettiği Senkaku (Diaoyu) adaları

UÇAK, KUZEY KORE'NİN NÜKLEER SİLAH DENEMELERİ KANITLARINI TARAMIŞTI

WC-135 uçağı, daha önce Kuzey Kore'nin olası nükleer silah denemelerinin kanıtlarını taramak için de kullanılmıştı.

Çin'den konu hakkında açıklama gelmedi ancak Pekin, 2013'te Doğu Çin Denizi'nin büyük bir bölümünü 'hava savunma teşhis bölgesi' ilan etmiş,ABD ise bunun yasal olmadığını açıklayarak kararı tanımayı reddetmişti.

Ancak Hodge olayın, Çin'in hava savunma teşhis bölgesi ilan ettiği bölgede gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda bilgi vermedi.

Öte yandan, Çin ve Güneydoğu Asya ülkeleri, tartışmalı hava sahasına yönelik bir davranış ilkeleri çerçevesi oluşturma konusuna anlaştı.

Ağustos ayında bu çerçeve, ilgili ülkelerin dışişleri bakanlarına sunulacak.

Mayıs 2016'da da iki Çin savaş uçağı Güney Çin Denizi üzerinde bir ABD uçağının yolunu kesmişti. ABD ordusu, uçağın bölgedeki rutin devriye görevini yaptığını açıklamıştı.