ABD'nin New York kentinde "17. Geleneksel Türk ve Amerikan Bayrak Çekimi Töreni" yapıldı.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Wall Street bölgesinde tarihi Bowling Green Parkı'ndaki etkinlikte Türk bayrağını göndere çekti.

Türk-Amerikan toplumu aktivistlerinden İbrahim Kurtuluş'un 17 yıldır öncülük ettiği törende ABD bayrağı ise yaklaşık 40 bin Türk'ün yaşadığı Brooklyn'den Bölge Savcı adayı ve New York Meclis Üyesi Vincent Gentile tarafından dalgalandırıldı.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, gökdelen ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 12 kişi, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: gökyüzü, gökdelen ve açık hava

Daha sonra Rizeli sanatçı Şükrü Güler, "Dalgalan Şanlı Bayrak Gölge Et Üstümüze" türküsünü seslendirdi.

Törende ayrıca, 18 yıl Bowling Green Derneğinin başkanlığını yapan Arthur Piccolo ile aktivist İbrahim Kurtuluş'a, New York Meclisi Azınlık Lideri Steve Matteo, New York Eyalet Senatörü Diana Sevino, Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams, Staten Island Belediye Başkanı James Oddo ve New York Eyalet Meclisi Üyesi Michael Cusick'in takdir beratları takdim edildi.

Kurtuluş da ABD Ülkü Ocakları Başkanı Adil Yiğiter ve Türk-Amerikan toplumu aktivistlerinden Şevkiye Sun'a, Belediye Başkanı Oddo'nun takdir beratını verdi.

TADF'ın Aynı Tarih ve Saatte Brooklyn'de Ayrı Bir Tören Düzenlemesi Tepki Çekti

Daha önce Türk-Amerikan Dernekleri (TADF) ile ortak düzenlenen tören, ilk kez bu sene Türk-Amerikan Kültür Derneğinin (TACS) de desteği alınarak gerçekleştirildi. Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun yıllardır düzenlenen bu etkinliğe karşı kendi başına Brooklyn’de aynı tarih ve saatte ayrı bir bayrak çekme töreni düzenlemesi tepki çekti ve Türk Amerikan toplumunun birliği ve birbirine destek olması açısından uygunsuz bir hareket olarak eleştirildi.

Törene, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, Türkiye'nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve yardımcısı Reyhan Özgür, Güney Kore'nin New York Başkonsolos Yardımcısı Jin Hong Rim,  New York Meclis Üyesi Vincent Gentile, Türk-Amerikan toplumu aktivistlerinden Fatih Erdoğan, Mustafa Turan, Erhan Atay , Mark Meirowitz, iş adamı Ali Rıza Doğan, Amerika Ülkü Ocakları Başkanı Adil Yigiter ve Cumhuriyetçi Parti Yönetim Kurulu Üyesi Daby Carreras katıldı.

AA - Turkishny.com