16 Mart – 23 Nisan tarihleri arasında yaklaşık altı hafta devam eden, toplam 25 film ve beş konserin yer  aldığı,  7’si yönetmen ve 22’si  müzisyen olmak üzere toplam 31 sanatçının konuk olarak  katıldığı 16. Boston Türk Film ve Müzik Festivali binlerce kişiye ulaşarak sona erdi.

Programda yer alan 18 filmin Kuzey Amerika ve/veya A.B.D. ilk gösterimleri yapıldı. Büyük beğeni toplayan ve ilgi gören filmler seyircilerden alkış aldı.

Boston Türk Film Festivali Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü’nün 11’incisinin sahibi bu yıl Uğur Yücel oldu.  Ayrıca 11. Boston Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda ödül kazanan  filmlerin yönetmenlerine de ödülleri festivalde takdim edildi.

Yönetmenler Yüksel Aksu, Ahmet Boyacıoğlu, Kıvanç Sezer ile Boston Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda en iyi film jüri ve seyirci ödüllerini kazanan filmlerin  yönetmenleri Özlem Sarıyıldız, Emre Kayış ve Atilla Ünsal  festivalin konukları arasındaydı.  Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde konuk yönetmenlerle film gösterimleri sonrasında söyleşiler yapıldı ve Türk Sineması üzerine bir de panel düzenlendi.

Festival’in müzik bölümündeki seçkin konserler dinleyicilerin beğenisini kazandı. Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası  Konzertmeisteri Jülide Yalçın ve piyanist Elif Önal’ın verdiği resital büyük  ilgi gördü. Programda Beethoven ve Prokofiev’in yanısıra Ahmet  Adnan Saygun’un eserleri de seslendirildi.

Festival programı kapsamında Türkiye’nin ilk profesyonel kadın neyzeni Burcu Karadağ Berklee Müzik Okulu’nda ilk kez bir ney atölyesini yönetti.

 

Daha sonra Boston Goethe Enstitüsü’nde, Türk Musikisi'nin en zarif ve asil halinde ifadeye muktedir "Ney ve Kanun İkilisi"nden harika bir konser yer aldı. Neyzen Burcu Karadağ ve Kanuni Tahir Aydoğdu’nun gerek bireysel gerekse karşılıklı taksimleri ve saz musikimizin en güzel örneklerinin yer aldığı konserin yerleri günler öncesinden tükendi.  Konser öncesinde ise Burcu Karadağ ve Tahir Aydoğdu’nun birlikte yönettiği bir ney ve kanun atölyesi de yer aldı.

Festival müzik programı, Neotolia grubunun yeni albümlerini tanıttıkları  konserleri ile sona erdi. Bir çok ünlü konuk sanatçının da  yer aldığı albüm ve  konser müzikseverlerden tam not aldı.

Festival fotoğraf sanatçısı Erkut Onart’ın  Boston Üniversitesi Howard Thurman Center’da 3 Nisan’dan beri devam eden “Anadolu – Medeniyetlerin ve Kültürlerin Kavşağı” isimli solo  sergisinin  23 Nisan’da  kapanmasıyla sona erdi.

17. Boston Türk Film ve Müzik   Festivali’nin tarihleri 16 Mart – 23  Nisan  2018 olarak  açıklandı.

Festival hakkında daha fazla bilgi için web sitesi: http://www.BostonTurkishFilmFestival.org