Kaliforniya’nın ABD'den ayrılması için referandum düzenlemeyi planlayan ‘Yes California!’ hareketinin lideri Louis Marinelli’nin görevini bırakıp Rusya’yı ‘yeni evi’ yapacağı belirtildi.


Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco kentinden bir manzara
Business Insider’ın haberine göre, ‘Yes California!’ hareketinin lideri Marinelli, görevini bırakıp Rusya’ya yerleşme kararı aldığını açıkladı.

/images/stories/date/042017/headline-news/042017-kaliforniyay-abdden-ayrmak-isteyen-marinelli-mutluluu-rusyada-buldum-2.jpg

Marinelli “Rusya’da yeni bir mutluluk, tüm yetişkinlik sürecimi, girdaba çeken garez ve yandaş bölünmelerden uzak bir gelecek buldum. Rusya halkı kalıcı olarak orada yaşamamı olumlu karşılayacak kadar nazik olursa, Rusya’yı yeni evim yapmak niyetindeyim” ifadelerini kullandı.

Kaliforniya eyaletinin bayrağı
‘ABD BAYRAĞI ALTINDA YAŞAMAK İSTEMİYORUM’

ABD bayrağı altında yaşamak istemediğini ve California’ya dönmeyi planlamadığını vurgulayan Marinelli, Calexit (Kaliforniya’nın ABD'den ayrılması) referandumuna yönelik dilekçeyi geri çekmeyi de uygun bulduğunu ifade etti.

Kaliforniya ve İngilizce çıkış anlamına gelen 'Exit' kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulan 'Calexit' kelimesi, İngiltere'nin AB'den ayrılması için yapılan ve kabul edilen 'Brexit' adlı referanduma gönderme yapıyor. ABD'deki 'Yes California!' hareketi, eyaletin ülkeden ayrılması konusunda referandum düzenlenmesi için yerel makamlara ilgili taleplerini sunmuştu.