Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zhang Yesui, İran'ın nükleer programına yönelik olarak bu ülkeye yeni yaptırımlar konmasına karşı çıktı.

Zhang BM Güvenlik Konseyi (BMGK) bir aylık dönem başkanlığının Çin'e geçmesi dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, Çin'in İran'a karşı yeni yaptırımlar getirilmesi fikrini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Çin'in İran'ın nükleer programı meselesi nedeniyle bu ülkeye şu anda yaptırım getirilmesini desteklemediğini belirtti.

''Yaptırım için bu doğru bir zaman ya da doğru bir an değil, çünkü diplomatik çabalar halen devam ediyor'' diyen Zhang, sürdürülen diplomatik görüşmelerde bu konuda atılacak yeni adım konusunda planlamaların devam ettiğini vurguladı.

Konunun çözümü yönünde ''hala daha çok zamana ve daha fazla sabra'' ihtiyaç duyulduğunu belirten Zhang, diplomatik çabalarla taraflar arasında farklılıkların aşılmasını umut ettiklerini, meselenin barışçıl yollarla ve diplomatik çabayla çözülmesinin en doğru yöntem olduğuna inandıklarını ifade etti.

Zhang Çin, Rusya, ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın üst düzey dışişleri yetkililerinin bu ay içinde İran'ın nükleer programını tekrar görüşeceklerini bildirdi.

-KUZEY KORE-


Zhang, Çin'in Kuzey Kore'nin nükleer meselesini çözmeye yönelik girişimleriyle ilgili bir soru üzerine ise son dönemde bu konuda başta ABD ve Kuzey Kore arasında olmak üzere olumlu gelişmelerin yaşandığını, bu olumlu gelişmelerin altılı görüşmelerin bir an önce başlamasına yardımcı olmasını umut ettiklerini belirtti.

Çin'in Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasını istediğini belirten Zhang, sorunların diyalogla çözümlenmesi gereğine işaret etti. Zhang altılı görüşmelerin de bir an önce başlamasını istediklerini, ancak bunun zamanı konusunda bir yorumda bulunamayacağını, bunun taraflara bağlı olduğunu söyledi.

-BMGK'NIN GÜNDEMİ-


Çin Daimi Temsilcisi Konsey'in bu ayki programıyla ilgili olarak da bilgi verdi. Zhang'ın verdiği bilgiye göre Konsey bu ay içinde başta Afganistan, Kosova, Orta Doğu ve Afrika meseleleri olmak üzere çeşitli konuları görüşecek.

Afrika meseleleri arasında Sudan ve Somali başta gelirken Orta Doğu konusunda her ay geleneksel olarak düzenlenen toplantı bu ay 27 Ocakta yapılacak. Zhang bu ayki Orta Doğu toplantısıyla ilgili olarak bölgede kalıcı ve adil barışın sağlanması için barış görüşmelerinin bir an önce başlamasını istediklerini belirtti.

Zhang Afganistan'la ilgili bir soru üzerine ise bu ülkedeki sorunların bütüncül bir açıdan ele alınması gerektiğini söyledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Afganistan özel temsilcisi Kai Eide'nin yarın son kez Afganistan'daki gelişmeler ve Afganistan'daki BM Yardım Misyonu (UNAMA) ile ilgili Konsey'e bilgi vermesi bekleniyor.

Zhang bu ay Çin'in dönem başkanı olarak 13 Ocakta ''BM ve bölgesel kuruluşlar arasındaki işbirliği'' konulu bir toplantı da düzenleyeceğini ve bu toplantının sonunda bir başkanlık bildirisi kabul etmeyi amaçladıklarını belirtti. Zhang uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasında BM'nin ana rolü oynadığını, bölgesel kuruluşların da kendi bölgelerindeki sorunların çözümünde önemli rol oynadıklarını, bu yüzden BM ile bölgesel kuruluşlar arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesinin son derece önemli olduğunu belirtti.

AA