Bulgaristan'ın, 1913 yılından sonra Türkiye'den göç eden Bulgarların Türkiye'de bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için talep edeceği tazminat miktarının 20 milyar doları aşabileceği bildirildi.

Yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, Reuters'a verdiği demeçte, ellerine yeni belgeler geçtikçe, rakamın 20 milyar doları aşabileceğini söyledi. Öte yandan, AA muhabirinin derlediği bilgilere göre Türklerin Bulgaristan'da kalan malvarlığının değerinin 200 milyar dolara ulaşabileceği ileri sürülüyor.

Balkanlar'dan Türkiye'ye göç etmiş Türklerin ve mirasçılarının Türkiye'de kurdukları sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, yaptıkları araştırmalar sonucunda, bugünkü Bulgaristan topraklarından göç etmiş Türklerin ve Osmanlı vakıflarının bugünkü Bulgaristan topraklarındaki malvarlıklarının değerinin 200 milyar Dolar'ın üzerinde olduğunun hesaplandığını ileri sürüyor.

Bulgaristan tarafı, konuya ilişkin açıklamalarını bugün de sürdürürken, daha önce 10 milyar dolar olarak açıklanan tazminat miktarının 20 milyar doları bulabileceğini kaydetti. Bakan Dimitrov Reuters'a açıklamasında, ''Konuya ilişkin belgeleri toplamayı hızlandırarak, talebimizi yıl sonuna kadar Türkiye'ye iletebiliriz'' dedi.

Türkiye'nin böyle bir sorunun varlığını reddetmediğini ileri süren Dimitrov, miktarın belirlenmesinin önemli olduğunu savunarak, bu konuda bir Türk-Bulgar komisyonunun toplanacağını belirtti. Dimitrov, 2300 kadar belge topladıklarını, göçmenlerin akrabalarının binlerce belge daha getirmelerini beklediklerini, bu belgelerin de gelmesiyle iddianın 20 milyar doları aşabileceğini ifade ederek, ''Biz kesin belgeleri Türk tarafına sunmaya hazır olduğumuz anda Türk-Bulgar komisyonu toplanacak ve çözümü konuşmaya başlayacağız'' dedi.

AA