İran, aralarında BBC, İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD destekli yayın kuruluşları ve muhalif internet sitesi Rahesabz'ın da bulunduğu 60 kurumu kara listeye alarak, vatandaşlarının bu kurumlarla irtibatını yasakladı. Resmi basının haberine göre, dış ilişkilerden sorumlu İstihbarat Bakan Yardımcısı, kara listeye alınan 60 kurumun, Batılı ülkelerin İran rejimini devirme amacı güden "yumuşak savaş" çabalarına katkısı bulunduğunun sanıldığını söyleyerek, bu kurumlarla iletişim kurmanın suç olduğunu belirtti.

Bakan Yardımcısı, "vatandaşlar ya da yasal kuruluşların, yumuşak savaşa katılan söz konusu gruplarla herhangi bir temasının yasa dışı olduğunu ve yasaklandığını" vurguladı.

El Arabiya'nın haberine göre adı açıklanmayan İranlı yetkili, vatandaşlardan, "elçilikler ya da yabancı vatandaşlar ya da bunlarla bağlantılı merkezlerle usulsüz görüşmelerden kaçınmaları" çağrısında da bulundu.

Kara listeye alınan kurumlar arasında Amerika'nın Sesi radyosu, Radyo Ferda, merkezi ABD olan uydu kanalları, İsrail radyosu, yasa dışı Halkın Mücahitleri ve George Soros'un Acık Toplum Enstitüsünün de bulunduğu bildirildi.

İran İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi de geçen ay yaptığı bir açıklamada, 12 Hazirandaki cumhurbaşkanı seçiminden sonraki olaylarda 80 yabancı enstitü, fon ve kurumun rolü olduğunun belirlendiğini söylemişti.

AA