ABD Başkanı Barack Obama'nın Terörle Mücadele Danışmanı John Brennan, ABD uçağına saldırı girişiminin güvenlik konusundaki bazı hata ve yanılgıları ortaya çıkardığını, ancak böyle bir girişimin varlığına dair önceden bir ''delil'' olmadığını bildirdi.

Bazı önde gelen Amerikan televizyonlarının soruları yanıtlayan Brennan, ''Bu kişinin (Nijeryalı zanlının) uçağa binip bir saldırı girişiminde bulunacağına dair bir delil, istihbarat yoktu'' dedi.

Beyaz Saray'ın söz konusu saldırı girişimine dair yürüttüğü incelemenin başındaki isim olan Brennan, 23 yaşındaki zanlıyla ilgili ''bazı bilgi akışlarının'' bulunduğunu, istihbarat kanallarından ''küçük bilgi parçacıkları'' geldiğini belirtirken, ''Ancak bunların tümünü bir arada toparlayan bir şey yoktu'' dedi.

Brennan, olayda bazı insani hataların, güvenlik konusunda bazı yanılgıların olduğunu ve sistemi güçlendirmeleri gerektiğini ifade ederek, ''Bu son olay, güvenlik ve istihbarat sisteminin daha güçlü hale getirilmesi ihtiyacını ortaya koydu, Obama da bunu yapacak'' dedi.

Amerikalı yetkililerce, zanlı Ömer Faruk Abdülmuttalib'in Yemen'de El Kaide tarafından eğitildiğine ve saldırı girişimine dair talimatı da bu örgütten aldığına inanıldığına işaret eden Brennan, El Kaide'nin Yemen'de yüzlerce üyesinin olduğunu ve burada güçlendiğini, bu nedenle Obama yönetimi olarak daha göreve başlar başlamaz bu ülke üzerinde odaklandıklarını ve El Kaide'ye karşı önemli başarılar sağladıklarını bildirdi.

John Brennan, saldırı girişiminin, 11 Eylül saldırıları öncesindeki gibi, istihbarat sistemindeki büyük bir başarısızlığı ortaya çıkardığı eleştirilerini de reddederek, ''Bu son olay, 11 Eylül saldırıları öncesindeki durumdan çok farklı. 11 Eylülden önce, ayrı kuruluş ve bakanlıkların bilgiyi kendilerine saklaması kültürü vardı. Şimdiyse, şu ana kadar yürütülen incelemeler gösterdi ki, hiçbir kuruluş ya da bakanlık ellerindeki bilgiyi paylaşmada isteksiz davranmadı. Bilginin kasıtlı olarak gizlenmesi yönünde bir çaba olmadı'' diye konuştu.

-CHENEY'İN ELEŞTİRİLERİ

Eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin başını çektiği eleştirilere dair Brennan, ''Cheney'nin sözlerinden çok büyük hayal kırıklığı duydum. Cheney ya Başkan Obama'nın, gerek kullandığı dil, gerekse de aldığı tedbirler bakımından pozisyonunu kasıtlı olarak yanlış karakterize ediyor ya da gerçeklerden haberdar değil'' dedi.

Cheney, geçen hafta Obama'yı, teröristlerle savaşta değil gibi davranmakla eleştirerek, sonuç olarak şimdi Amerikalıların daha az güvende olduğunu öne sürmüştü.

Brennan, ABD'de 5 ayrı yönetimle çalıştığını ve ülkenin güvenliği konusunda Obama'nın da herkes kadar kararlı olduğunu vurguladı.

Bu kadar önemli bir konuda taraflı siyasete yer verilmemesi gerektiğini kaydeden Brennan, Obama'nın göreve başlarken ki konuşmasında, uluslararası terör ağıyla savaşlarının devam ettiğini söylediğini hatırlatarak, ''El Kaide ile savaşta olduğumuzu söylemeye devam ediyoruz. El Kaide'ye odaklanmaya devam etmeliyiz. Cumhuriyetçilerin ya da Demokratların ne dediği umurumda değil. Bu savaşı ileri götürmeyi sürdürmeliyiz, çünkü El Kaide yok edilmeli'' diye konuştu.

-GUANTANAMO'NUN KAPATILMA SÜRECİ

Brennan ayrıca, Noel günündeki saldırı girişiminin ''kendine has bir olay'' olduğunu ve Guantanamo'nun kapatılması sürecini etkilemeyeceğini bildirdi.

ABD'nin, terör tehdidine rağmen Guantanamo üssündeki bazı Yemenli mahkumları ülkelerine göndermeye niyetli olduğunu ifade eden Brennan, üsteki 200 kadar mahkumun bir kısmının ABD'deki federal ya da askeri mahkemelerde yargılanması, Yemenliler de dahil olmak üzere bazılarının ise üçüncü ülkelere gönderilmesi planına değindi.

Brennan, ''Amerikalıları riske atacak bir şey yapmayız. ABD, bu konuda Yemen hükümetiyle birlikte çalışıyor. Bunu doğru zamanda doğru şekilde yapacağız'' dedi.
AA