"Türkiye'de Japonya Yılı" nedeniyle Türkiye ve Japonya Dışişleri Bakanlarının imzasıyla yayımlanan ortak bildiride, iki ülke arasındaki işbirliğinin, dünyanın geleceğine olumlu yönde etki edecek güçte olduğu belirtildi.

Bildiride, Osmanlı İmparatorluğu tarafından dostluk heyeti olarak Japonya'ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyninin 120 yıl önce Pasifik Okyanusu'nda fırtınaya yakalanarak batması gibi hazin bir olayın,

Japonya-Türkiye arasındaki tarihi ilişkilerin temelini attığı ve zaman içinde Türk-Japon dostluk bağlarının simgesi haline geldiği kaydedildi. Bildiride, iki ülkenin uluslararası ilişkilerde nadir görülen dostluk ve iyi niyet ilişkilerini tesis ettikleri belirtildi.

Japonya'nın, uluslararası ilişkilerin giderek yoğunlaştığı ve küreselleşmenin hız kazandığı günümüzde, Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'nın birleştiği merkezi bir konumda yer alan ve bu bölgede barış ve istikrarın tesisiyle ilerletilmesinde önemli sorumluluklar üstlenen Türkiye'yi, ağırlık ve önemi giderek artan bir dost ülke olarak gördüğü ifade edilen bildiride, şunlar kaydedildi:

"Öte yandan, son yıllarda dünyadaki gelişme dinamizminin öncüsü konumundaki Asya ve Pasifik bölgesiyle yeni ortaklık imkanları yaratmayı hedefleyen Türkiye de, Japonya ile arasındaki dostluk ve işbirliğini güçlendirmeye büyük önem vermektedir. Halen BM Güvenlik Konseyi ve G-20 üyesi ülkeler olan Japonya ve Türkiye, dünya barış ve refahının geleceği için önemli sorumluluk ve roller üstlenmektedir. İki ülke arasındaki işbirliği, dünyanın geleceğine olumlu yönde etki edecek güçtedir."

İkili ticari ve ekonomik ilişkilerle ilgili rakamlara bakıldığında, mevcut durumun tatmin edici olmadığı ve iki ülkenin sahip olduğu büyük potansiyeli yansıtmadığının görüldüğü kaydedilen bildiride, Japonya ve Türkiye'nin, ekonomik ilişkilerini iki ülkenin potansiyeline uygun ve dengeli bir seviyeye yükseltmek ve ikili ilişkilerini her alanda daha ileriye götürmek amacıyla, 2003 yılında Japonya'da Türkiye Yılını gerçekleştirdiğini, 2010 yılını da Türkiye'de Japonya Yılı olarak kutlamayı kararlaştırdığı belirtildi.

Türkiye'den Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk defa 2008 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından gerçekleştirilmiş olan resmi Japonya ziyareti vesilesiyle yayımlanan Japonya-Türkiye Ortak Açıklamasında, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha üst boyutlara çıkarma azmi teyit edildiği kaydedildi.

Bildiride, "Ertuğrul faciasının 120. yıl dönümü olan bu sene, iki ülke için de iftihar kaynağı teşkil eden bu örnek dostluğun tarihi köklerini bir kez daha hatırlatırken, 2010 Türkiye'de Japonya Yılının, Türkiye'de Japonya'ya ilişkin bilgi ve alakanın artmasına ve iki ülke halkları arasındaki dostane ilişkilerin daha da güçlenmesine vesile olmasını ve geleceği uzanan dostluk ve işbirliği ilişkilerine yeni bir temel oluşturmasını temenni ediyoruz" denildi.

"TÜRKİYE VE JAPONYA ASYA'NIN DOĞUSU VE BATISINDA İSTİKRARIN, REFAHIN VE GÜVENLİĞİN SEMBOLÜ OLAN İKİ ÜLKE"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan'da kapsamlı bir ulusal uzlaşı yapılması gerektiğini, bu ülkede Japonya ile ortak çalışmalar yapma konusunda mutabık olduklarını belirtti.

Davutoğlu, Japonya Dışişleri Bakanı Katsuya Okada ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki yakın ilişkilere değindi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçen yıl Japonya'yı ziyaret ettiğini hatırlatan Davutoğlu, kendilerinin de Japonya İmparatoru Akihito'yu bu yıl içinde ağırlamak istediklerini ve davetlerini yinelediklerini kaydetti.

İkili ilişkiler ve diğer konularda önemli kararlar aldıklarını belirten Davutoğlu, ikili ilişkilerde siyasi istişareleri daha düzenli hale getirmek istediklerini, her yıl çeşitli bakanlıklar arasında ortak çalışma grupları oluşturulacağını ve gerek ikili ilişkileri, gerekse başka konuları ele alacaklarını bildirdi. Türk-Japon İş Konseyini en kısa zamanda tekrar toplayacaklarını ve iki ülke şirketleri arasında Türkiye ve Japonya'da ve ayrıca üçüncü ülkelerde yapılacak çalışmalar konusunda gelişmeler kaydedileceğini söyleyen Davutoğlu, Okada ile Asya'da ortak stratejik çalışmalar konusunu da ele aldıklarını bildirdi.

Davutoğlu, "Türkiye ve Japonya Asya'nın doğusu ve batısında istikrarın, refahın ve güvenliğin sembolü olan iki ülke" dedi ve bu çerçevede İran'ın nükleer programı, Afganistan, Orta Doğu Barış Süreci gibi konuları kapsamlı şekilde ele aldıklarını bildirdi. Nükleer yayılma konusunda birlikte neler yapılabileceğini gözden geçirdiklerini ifade eden Davutoğlu, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun başına 1 Ocaktan itibaren Japon Yukiya Amano'nun geldiğini anımsattı.

Afganistan'da birlikte çalışmaya karar verdiklerini belirten Davutoğlu, kısa bir süre önce Japon hükümeti tarafından açıklanan Afganistan stratejisini desteklediklerini ve bunun doğru bir perspektife oturduğu düşüncesinde olduklarını kaydetti. Afganistan'ın istikrara kavuşması ve ekonomik kalkınması için birlikte çaba göstereceklerini belirten Davutoğlu, Okada'ya Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri aktarma imkanı bulduğunu, çünkü BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak Japonya'nın bu konuda da çok pozitif katkı yapabilecek bir ülke olduğunu bildirdi.
Okada'dan Doğu Asya'daki son gelişmeler ve süregelen görüşmeler hakkında detaylı bilgi aldığını ifade eden Davutoğlu, iklim değişikliği, nükleer ve kimyasal silahlar, kültürel ilişkiler gibi küresel konuları da ele aldıklarını belirtti. Davutoğlu, Türkiye ile Japonya'nın G-20 ve BM Güvenlik Konseyine üye iki ülke olarak küresel sorunlara ortak bir noktadan baktığını söyledi ve Japonya'nın Medeniyetler İttifakı projesine sağladığı destekten dolayı teşekkür etti. Davutoğlu, Türkiye'nin bütün Japonlar gibi Okada'nın da kendi evi olduğunu belirtti.
Davutoğlu, Okada'nın Türkiye'de Japonya Yılının açılışına katılması ve büyükelçiler konferansına hitap edecek olması nedeniyle ayrıca teşekkür etti.

Afganistan'ın yeniden yapılanmasında iki ülkenin da ortak çalışma potansiyeline ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, iki ülke arasında bu konuda büyük bir işbirliği potansiyelinin mevcut olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı, "Biz güvenlik alanında mesela polisin ortak eğitimi konusunda birlikte çalışabileceğimizi düşünüyoruz ve bu konuda mutabakatımız var" dedi. Davutoğlu, ekonomik alanda da Türkiye'nin kuruluşu olan TİKA ve il imar timlerinin Afganistan'ın 27 bölgesinde faaliyet gösterdiklerini hatırlatarak, bu konuda da Japonya ile birlikte ekonomik kalkınma bağlamında önemli projeleri birlikte gerçekleştirebileceklerini bildirdi.
Davutoğlu, şunları söyledi:

"Ayrıca ulusal uzlaşı faaliyetleri, Taliban unsurları da dahil olmak üzere, yani rehabilitasyon ve ulusal uzlaşı faaliyetleri (hakkında) biz Türkiye olarak Afganistan'daki bütün etnik ve mezhebi gruplarla çok yakın tarihi dostluk bağlarına sahibiz, bu konuda kapsamlı bir ulusal uzlaşı yapılması gerektiğini düşünüyoruz ve Japonya'nın bu konudaki yaklaşımını da benimsiyoruz. Dolayasıyla hem güvenlik alanında hem güvenlik dışı alanlarda iki ülke arasında geniş bir işbirliği imkanı var Afganistan'da."


-KONUK BAKAN OKADA-

Okada da Türkiye'de Japonya Yılı etkinliği olduğu sırada Ankara'ya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ve iki ülke arasında 120 yıllık tarihi bir dostluğun bulunduğunu belirtti.

"Avrupa, Orta Doğu ve Asya'nın kesişme noktasında stratejik bir konumda olan Türkiye barış ve istikrara büyük katkıda bulunuyor" diyen Konuk Bakan, Türkiye ve Japonya'nın G-20 ve BM Güvenlik Konseyine üye iki ülke olarak dünyanın barış ve refahı için gittikçe önemli bir rol üstlenmekte olduğunu bildirdi.

Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerini bildiren Konuk Bakan, görüşmelerde İran, Orta Doğu, Afganistan, Doğu Asya ve Kuzey Kore gibi geniş alanlara ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını, ayrıca nükleer silahların yayılması konusunu ele aldıklarını kaydetti. Okada, bu konularda Türkiye ile birlikte sıkı işbirliği içinde çözüme yönelik çaba harcamak istediklerini ve Davutoğlu'nu Japonya'ya davet ettiklerini bildirdi.

İstanbul'da da temaslarda bulunduğunu hatırlatan Okada, iki ülke ilişkilerini simgeleyen önemli projeler çerçevesinde ekonomi alanındaki ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini kaydetti.

Afganistan'a yönelik ortak çalışmalara ilişkin bir soru üzerine Konuk Bakan, şimdiye kadar bu ülkeye toplam 2 milyar dolarlık destek verdiklerini, bunların tarım sektörü, eğitim ve sağlık sektörünün yeniden yapılanması gibi alanlarda kullanıldığını ifade etti. Afgan polis memurlarının maaşlarının yarısının Japonya hükümeti tarafından verildiğini belirten Okada, son olarak da yeni bir destek paketi açıkladıklarını ve 5 yıl için azami 5 milyar dolar vermeyi taahhüt ettiklerini bildirdi.

Okada, bu pakette eski Taliban üyelerinin topluma yeniden kazandırılması ve güvenliğin iyileştirilmesi projelerinin bulunduğunu söyledi. Afganistan'daki güvenlik durumunun hassas olduğunu belirten ve ekonomik desteğin önemine işaret eden Okada, bu paket çerçevesinde Afganistan ile tarihi ilişkileri olan Türkiye ile de yakın işbirliği yapmak istediklerini bildirdi.

İran ile ilgili bir soruya karşılık da Konuk Bakan, İran'ın nükleer silah meselesinin bir şekilde çözüleceği inancını dile getirerek, sorunun İran ile AB arasında diplomatik yolla çözülmesinin önemine işaret etti. Okada, İran ile diyaloğu sürdürdüklerini, Türkiye ile Japonya'nın İran'ın nükleer silahlara sahip olmaması gerektiği konusunda mutabık olduklarını, bunun için iki ülkenin işbirliği içinde olması gerektiğini kaydetti.
Okada, Japonya'dan Türkiye'ye bu yıl içinde üst düzey bir ziyaret yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinde bu konuyu da ele aldıklarını belirtti. Japonya'da kendisinden de üst düzeyde yetkililer bulunduğunu kaydeden Okada, ilişkileri geliştirmek istediklerini bildirdi.

AA

Fotoğraflar: AA