Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe, 17 Ocak’ta yapılacak TADF Başkanlık seçimlerinde  aday olacağını açıkladı.

8 Aralık 2009 tarihinde Türkevi’nde yapılan aylık yönetim kurulu toplantısında "Maddi ve manevi olarak çok yoruldum. Başkan Adayı değilim" açıklamasını unutarak, Başkan Adayı olduğunu açıklaması birçok dernek yönetimi tarafından garip karşılandı.

3 Ocak 2010 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada neden karar değiştirdiği konusunda bir açıklamaya rastlanamazken, seçimlere koşacak TADF Başkanının, Federasyonun antetli kağıdı ile aday olduğunu açıklamasının yanlış olduğu dile getirildi. Yaptığı yazılı açıklamadan sert bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin destek vermeyişi konusunu ele alan Boztepe’nin, adaylık yazısında İsrail örneği vermesi ise kafaları karıştırdı

YENİ BİR 19 MAYIS

TADF Başkanı Boztepe’nin, yeni bir 19 Mayıs için temiz ve aydınlık  yarınlar için adayım açıklamaları şaşkınlık yaratırken, mesajında bölücülük iması taşıyan ifadeler kullanmasından dolayı birçok derneğin üzüntü duyduğu belirtildi. TADF’nin siyasi bir parti olarak yönetilmeye çalışıldığını kaydeden  bazı dernek yöneticileri, Kaya Boztepe’nin bu tür açıklamaların Federasyona zarar verdiğini belirttiler.

VERGİ BORÇLARI

Boztepe’nin “Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun geçmiş döneme ait vergi sorunlarını da halletmiş bulunuyoruz,” açıklamasına da bazı derneklerden sert tepki geldi.  Bu sorunun TADF Başkanı Boztepe’nin, başkan olduğu ilk yıl neden çözülmediği üzerinde durulurken, sorunun seçim döneminde çözülerek basına duyurulmasının dikkat çekici olduğuna işaret edildi

TADF’NİN 2 YILLIK FAALİYET RAPORU

TADF Başkanı Boztepe, 2008-2010 yıllar arasında yaptığı icraatları sıralarken, birçok derneğin kendi kaynaklarıyla gerçekleştirdiği etkinlik çalışmalarını kendi faaliyeti imiş gibi göstermesi ise yoğun tepki gördü. Seçimlere bir ay kala Vatandaşlık kursu açtıklarını anlatan Boztepe’nin, kursu neden seçim öncesi yaptıklarına dair herhangi bir bilgiye rastlanmadı.

GELENEK BOZULDU

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun Kongresinin 17 Ocak’ta, Times Square'de bulunan Mariot Marquie'de yapılacağını belirten Kaya Boztepe, “Nezih ve ferah bir ortamda ilki gerçekleştireceğiz,” dedi. 50 yıllık geçmişi olan TADF’nin  Kongrelerinin her zaman, Türkevi’nde yapıldığını hatırlatan bazı dernek başkanları, Başkan Boztepe’nin gerçeklerden kaçarak, otelde kongre yapmasının son derece yakışıksız olduğunu ve eğer böyle bir düşüncesi var idi ise neden geçen seneki kongrenin de otelde yapılmadığı sorusunun akla geldiğini dile getirdiler.

Borç içinde olan TADF’nin Manhattan’ın en önemli otellerinden birisinde düzenlenecek Kongresinin 5000 dolar tutarındaki salon kirası ve diğer masraflarının kimler tarafından karşılanacağı ise tartışma konusu.

TADF Başkanı Kaya Boztepe'nin Adaylığını Açıkladığı Yazılı Açıklama;

Turkishny.com