Meksika'daki en azılı uyuşturucu kartellerinden Beltran Leyva'nın etkin isimlerinden Carlos Beltran Leyva'nın yakalandığı bildirildi.

Meksika polisinin Leyva'yı, azılı bir uyuşturucu baronu olan kardeşinin askerlerle girdiği çatışmada öldürülmesinden iki hafta sonra ele geçirdiği açıklandı. Leyva'nın, Devlet Başkanı Felipe Calderon'un üç yıl önce başlattığı uyuşturucu kartelleriyle mücadele sürecinde ele geçirilen en üst düzey kartel zanlısı olduğu belirtildi.

Kamu Güvenliği İdaresinden yapılan açıklamada, Carlos Beltran Leyva'nın, doğduğu ve kardeşleriyle birlikte çetelerini kurduğu yer olan Sinaloa eyaletinin başkenti Culiacan'da iki silah ve mühimmatla yakalandığı kaydedildi. Yetkililerin ''40 yaşında ve kartelin etkin bir ismi'' olarak tanımladığı Leyva'nın, kardeşinin ölümünden sonra lider olup olmadığı bilinmiyor.

İki hafta önce, zanlının Beltran Leyva uyuşturucu kartelinin lideri olduğu belirtilen kardeşi Arturo, Cuernavaca kentinde Meksika askerleriyle girdiği çatışmada ölmüştü.

Üçüncü kardeş Alfredo da 2008 yılının Ocak ayında yakalanmıştı. Aranan dördüncü kardeş Mario ise polis tarafından aranan 24 uyuşturucu baronu arasında yer alıyor.

Yetkililer, Beltran Leyva kartelinin birçok cinayete ve rüşvet olayına karıştığını belirtiyor.

AA