Birleşik Krallık ve ABD'nin, Yemen'in terörle mücadelesine maddi destek vereceği açıklandı.

Birleşik Krallık hükümetinden yapılan açıklamada, Başbakan Gordon Brown ve ABD Başkanı Barack Obama'nın, Yemen polisinin terörle mücadele birimine destek verme konusunda anlaştığı bildirildi. Brown'ın makamından yapılan açıklamada, ''Yemen ve Somali'de artan terör tehdidiyle mücadele için Birleşik Krallık ve ABD'nin ortak çabalarının yoğunlaştırılmasına karar verildiği ve bu girişimlerden birinin Yemen'de polisin terörle mücadele polis biriminine maddi destek vermek olduğu'' kaydedildi.

Korsanlıkla mücadele için Yemen'in sahil güvenlik operasyonlarına da destek verileceği belirtilen açıklamada, polis ve sahil güvenlik güçlerinin desteklenmesi konusunda Yemen hükümeti ile görüşüldüğü ve maddi desteğin iki ülkenin Yemen için ayırdığı fondan karşılanacağı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, iki liderin Somali'de daha büyük bir barış gücüne ihtiyaç duyulduğu görüşünde oldukları ve konuya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde destek verecekleri ifade edildi.

Birleşik Krallık'ın 2011 yılında Yemen'e 161 milyon dolarlık yardım yapmayı planladığı belirtildi.

Brown, iki gün önce, ''Yemen'deki radikalizmle nasıl mücadele edileceği'' konusunda uluslararası topluma bir toplantı düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.
Konuyla ilgili açıklamada, Londra'da Afganistan ile ilgili uluslararası toplantının gerçekleştirileceği 28 Ocakta, Yemen konusunda bir toplantıya da ev sahipliği yapılacağı belirtilmişti.

AA